fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rakotwórcze właściwości kreozotu na słupach

Telekomunikacyjne i energetyczne drewniane słupy spotyka się nadal w wielu miejscach. W celu impregnacji ich stosowało się kreozot, który wykazywał się dużą szkodliwością. Unia Europejska zakazała stosowania go, ale od rozporządzania są wyjątki. W związku z tym substancje rakotwórcze nadal stwarzają zagrożenia dla zdrowia ludzi, jak i zwierząt. Teleenergetyczne drewniane słupy powlekane są szkodliwym kreozotowym olejem, i już dawno powinny one zniknąć z naszych miast oraz pól. Nie powinno ich się już także produkować. Niestety w Polsce działania w tym kierunku nie są podejmowane. Nadal truje się środowisko oraz ludzi. Zgodnie z szacunkami specjalistów szkodliwych słupów na terenie Polski jest aż 1,5 mln. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Rakotwórcze właściwości kreozotu na słupach
Rakotwórcze właściwości kreozotu na słupach

Kreozot o rakotwórczych właściwościach

Najczęstszym impregnatem do drewnianych słupów jest kreozotowy olej. Jest to środek, który zapobiega niszczeniu się drewna, ale dla zwierząt i ludzi jest on bardzo szkodliwy. Kreozot jest składnikiem drzewnej smoły. Od XIX wieku stosowano go w celu impregnowania stojącego drewna na powierzchni otwartej. Trwałość szacowano na 30 – 40 lat. Kancerogenne związki pozostają jednak na nim nawet do 100 lat. W czasie jego kontaktu z glebą albo z wodą związki kreozotu przechodzą do środowiska, a kiedy temperatura kształtuje się powyżej 18°C, w takiej sytuacji związki te mogą przedostać się również do atmosfery. W ten sposób będą one stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Utylizacja kreozotu

Prezes firmy BACTrem stworzyła innowacyjne rozwiązanie, które pozwala skutecznie zutylizować kreozot. Metoda ta jest efektywna oraz tania.  (uprawnienia budowlane 2022) W pierwszym etapie szkodliwe substancje wypłukuje się z drewna, a potem kreozotowa frakcja w płynnej formie oczyszczana jest poprzez mikroorganizmy, jakie podaje się w postaci biopreparatu. W skład jego chodzą bakterie, których pożywką jest kreozot. Bakterie metabolizują go, traktując związki jakie wchodzą w skład kreozotu, jako źródło energii i węgla. Po zakończeniu tego etapu drewno jest oczyszczone z zanieczyszczeń i spełnia normy bezpieczeństwa. W związku z tym można je ponownie wykorzystać jako surowiec. Czas pokaże, czy w Polsce firmy będą korzystać z takiego wynalazku i oszczędzą w ten sposób zdrowie ludzi i zwierząt.. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Zakaz kreozotu w UE

W związku z właściwościami rakotwórczymi kreozot nie może być stosowany w krajach należących do Unii Europejskiej już od wielu lat. Od tej zasady są jednak pewne odstępstwa. Pierwsze z ograniczeń odnośnie stosowania go w UE wprowadzono dyrektywą w roku 2001. Naukowcy opierając się o badania stwierdzili, że jest on bardziej szkodliwy, niż wcześniej uważano. W związku z tym Unia Europejska zadecydowała, że kreozot nie można stosować przy obróbce drewna, ale dopuszczalne było zastosowanie go w przemysłowych instalacjach, w celach rolniczych bądź w wodnych drogach i portach.  (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com