fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pustaki rozmieszczane przy wieńcach

Pustaki rozmieszczane przy wieńcach żelbetowych bądź żebrach rozdzielczych muszą zostać zamknięte denkami chroniącymi przed wnikaniem się betonu do pustaków. Pustaki podczas magazynowania i przewożenia umieszcza się lukami pionowo w górę, na wygładzonej powierzchni. Podczas przewożenia pustaków trzeba pamiętać o dokładnym rozmieszczeniu ich blisko siebie, by nie doszło do ich przesuwania podczas jazdy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Długość wsparcia belek stropowych na ścianie musi równać się blisko 8cm w sytuacji belek rodzaju DZ-3 oraz DX-4 i 10cm w sytuacji belek rodzaju DZ-5. Umieszcza się je w wieniec żelbetowy zaniżony o 4cm poniżej spodu stopek belek. (uprawnienia budowlane 2021)

Pustaki przy wieńcach żelbetowych
Pustaki przy wieńcach żelbetowych

Podparcie belek

Belki w trakcie robienia stropu muszą zostać wsparte w takich punktach:

-belki DZ-3 przy długości powyżej 420cm we wnętrzu szerokości i przy podporach, jak wieńce są zaniżone poniżej stopki belki,

-belki DZ-4 oraz DZ-5 w czterech punktach, czyli pod dwoma najdalej wysuniętymi lukami na żebra i na obydwu końcówkach przy murach. (uprawnienia budowlane program)

Wyższy poziom ryg środkowych musi zostać powiększony o 5mm od poziomu ryg przy murach. Rygi da się zlikwidować po zastygnięciu betonu, ale nie szybciej niż dwanaście dni od momentu zabetonowania stropu. Aby utrzymać idealne rozmieszczenie belek i ochronić je przed transportem w trakcie rozmieszczania pustaków warto wśród belek przy dwóch końcówkach rozmieścić po jednym pustaku. Po rozmieszczeniu pustaków robi się zbrojenie kafla, wedle rysunków projektowych. Zanim zaczniemy betonować warto wygładzić strzemiona wysunięte z wyższej stopki belek, a potem rozmieścić pomosty z desek obszerności 38mm oparte na belkach wśród wysuniętych strzemion.

Rozmieszczanie pustaków wśród belek

W trakcie rozmieszczania pustaków czy kafli żelbetowych wśród belek i betonowania pachwin wśród belek i pustaków warto rozmieścić bale na belkach stropowych, żeby przez chodzenie czy jeżdżenie taczkami nie zrobić zniszczeć w pustakach, jakie nie należą do najbardziej solidnych tworzyw. Stropy da się obciążać tylko po zastygnięciu betonu pachwinowego przy środku korzystania z pustaków KMK-I, czy zastygnięciu zaprawy cementowej w spoinach.

Podczas korzystania na zapełnienie pól wśródbelkowych pustaków gipsowych KMK-1, kafli żelbetowych z ociepleniem zrobionym z trocin zmineralizowanych legary podłogowe wspiera się od razu na stropie. Umieszcza się je w poprzek. W sytuacji natomiast skorzystania do ocieplenia kafli żużla paleniskowego czy polepy glinianej z sieczką, legary wspiera się na cegle rozmieszczonej na rzędzie ocieplającym, podczas czego muszą one wysuwać się od 2 do 1cm nad wyższą płaszczyznę belek stropowych, żeby podłoga nie wspierała się od razu na tych belkach. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Stropy

Stropy od kierunku poddasza da się ocieplać polepą glinianą z sieczką, trocinami czy żużlem, w sposób by nie pojawiały się mostki przemarzania w punkcie belek. Ocieplenia takie muszą być delikatne, żeby nie powiększały one masy własnej. Sufit stropu z belek T-27 oraz pustaków gipsowych KMK-I wygładza się niedużym narzutem z czystego zaczynu gipsowego, potem tynkuje się zaprawa wapienno-gipsową. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Cała obszerność tych rzędów nie może być większa od 10mm. Sufit stropu z belek T-27 oraz kafli żelbetowych tynkuje się zaprawą cementowo-wapienną na obrzutce cementowej. Stropy belkowo-pustakowe DZ zrobione są z prefabrykowanych belek żelbetowych o rozmieszczeniu osiowym 60cm, pustaków betonowych i wyższym kaflu betonowym jaki jest podstawą podłóg. Przewieszenie końcówek belek podczas przewozu i składowaniu nie może przekraczać 1/5 długości belek rodzaju DZ-3 i D4 a 200cm przy belkach DZ-5. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com