Pustaki ceramiczne
Pustaki ceramiczne są najczęściej wybieranym materiałem, podczas wznoszenia nośnych ścian. Są one naturalne, niedrogie oraz dostępne na rynku budowlanym. Jest to materiał znany i ceniony od wielu lat, jednak do tej pory można usłyszeć mity, jakie o nich krążą. Warto je przybliżyć i przeanalizować. Wiele stwierdzeń na temat ceramicznych pustaków z pewnością nie są prawdą. Przybliżymy się temu poniżej. (uprawnienia budowlane 2022)
Osadzanie w pustakach kołków
W środowisku budowlanym krąży mit, że w pustakach ciężko jest osadzić kołki. Wiadomo jest nie od dziś, że na rynku występują pełne rodzaje materiałów, w których osadzanie kołków z pewnością jest łatwiejsze. Warto jednak zwrócić uwagę, że obecnie można zaopatrzyć się w wiele akcesoriów oraz narzędzi, które ułatwiają osadzanie kołków w ceramicznych pustakach. Eksperci budowlani polecają dokonywać wierceń w pustakach, przy pomocą wierteł bez udaru przeznaczonych do ceramiki. W takich wywierconych otworach osadza się rozporowe kołki oraz kotwy, w zależności od rodzaju ściany. Ceramiczne pustaki są bardzo wytrzymałym budowlanym materiałem. Na ścianach, które z nich powstają można zawiesić ciężkie elementy, np. szafki bez obawy, że ściana nie utrzyma ciężaru. (uprawnienia budowlane program)
Wypełnianie pustaków
Krążący kolejny mit dotyczy tego, że wypełnianie pustaków wypełniaczami sprawia, że ich jakość ulega pogorszeniu. Bazującym składnikiem w ceramicznych pustakach jest glina. Należy jednak mieć na uwadze, że dostępne na rynku pustaki produkuje się z zaprojektowanej przez wytwórcę specjalnej mieszanki. Zastosowanie gliny obniża w pustakach termiczne właściwości, jednak też sprawia, że ich jakość się polepsza. W związku z tym, aby uzyskać odpowiednie termoizolacyjne parametry należy wprowadzić poryzujące dodatki. Są to dodatki, które powodują powstawanie w wypalonej glinie powietrznych pustek. Pustaki powstają nie z czystej gliny, lecz zawsze zawierają onae dodatki typu piasek czy trociny, aby ich parametry były na dobrym poziomie. (uprawnienia budowlane segregator )
Akumulacja ciepłą przez ceramiczne pustaki
Prawdą jest, że chociaż pełne materiały bardziej akumulują ciepło, to budynki wznoszone z ceramicznych pustaków posiadają świetne parametry związane z akumulowaniem ciepła. Przy zastosowaniu pustaków ściany mogą zakumulować duże ilości cieplnej energii. Taką akumulację można porównać do funkcjonowania kaflowego pieca. Jeżeli się go rozgrzeje, będzie utrzymywać przez długi czas wysoką temperaturę. Pustaki wpływają na utrzymanie temperatury optymalnej w środku budynku zimą, a latem chronią wnętrze od nadmiernego nagrzewania się. (uprawnienia budowlane)
Warto w tym miejscu poruszyć temat mitu, jaki krąży o pustakach, mianowicie, że są one radioaktywne. Pomimo że, wszystkie budowlane materiały mają w sobie promieniotwórcze pierwiastki, to dopuszczone do obrotu ceramiczne pustaki spełniają wszystkie normy i nie wydzielają większej emisji promieniowania, niż np. jedzenie czy picie. W związku z tym ceramiczne pustaki wykonane z trocin i gliny są całkowicie bezpiecznym materiałem budowlanym dla człowieka od produkcji, aż po budowę i eksploatację. (uprawnienia budowlane kontakt)