Drewno od lat jest materiałem niezwykle popularnym. Nadaje się do każdego wnętrza -zarówno w stylu nowoczesnym, nowojorskim czy nawet skandynawskim. (akty uprawnienia budowlane) Każdy gatunek, rodzaj drewna ma swój naturalny odcień, ale nie oznacza to, że nie możemy go zmienić. Ługowanie oraz bejcowanie podłogi pomoże nam w rozjaśnieniu, przyciemnieniu lub całkowitemu przemalowaniu naszej podłogi. Dziś częściej używane są podłogi z większych, szerszych elementów. Przy tym rodzaju użycie drzew egzotycznych nie zdaje egzaminu, ponieważ są one bardzo wrażliwe na ogrzewanie zimą. Suche powietrze sprawia, że tworzą się na nich szczeliny. W naszych polskich warunkach najlepiej sprawdzi się drewno dębowe. Ma jednolity odcień i możemy osiągnąć z niego ciekawe i ładne wzory. Bardzo dobrze przyjmuje pigmenty różnych kolorów – chłonie je bardzo równomiernie. Drewno jesionowe z natury ma słoje dwukolorowe, które składa się z jasnych oraz ciemniejszych pasm. Dla jednych będzie to niepowtarzalna zaleta, dla innych niekoniecznie. Kluczowe jest jego umiejętne i stylowe podkreślenie i zaaranżowanie.(segregator uprawnienia budowlane)
Oczyszczenie i szlifowanie -czyli od czego powinniśmy zacząć
Nowy kolor możemy uzyskać na każdego rodzaju podłogach drewnianych. Mogą to być parkiety, mozaiki, deski lite i warstwowe. Malowanie nie jest zarezerwowane tylko dla podłóg starych, jeśli nowa podłoga nam ostatecznie nie odpowiada kolorystycznie – tańszym rozwiązaniem będzie jej przemalowanie. Przede wszystkim drewno musi być umiejętnie i porządnie zeszlifowane. Zmiana koloru podkreśli każdy błąd w szlifowaniu, dlatego warto by zrobił to fachowiec.(uprawnienia architektoniczne) Producenci zalecają by ostatnie szlifowanie wykonać papierem o gradacji 80-100. Wtedy mamy pewność, że nasza podłoga wchłonie więcej bejcy niż oleju. Zanim nałożymy farbę – parkiet należy zwilżyć by otworzyć pory drewna, sprawi to, że stanie się ona chłonna, a barwienie zyska na intensywności. Możemy również użyć maszyn, które szczotkują deski usuwając z nich miękką tkankę. Taki zabieg podkreśli usłojenie deski. Pamiętajmy by przed nałożeniem każdego preparatu barwiącego i lakieru dokładnie podłogę oczyścić z kurzu i pyłu.(uprawnienia budowlane pprzepisy)
Cyklinowanie
Cyklinowanie to zabieg, który polega na mechanicznym zeszlifowaniu poprzednich powłok – np. lakieru, farby oraz niewielkiej warstwy drewna. Co daje nam cyklinowanie ? Odświeża nasz parkiet dzięki czemu drewniana podłoga może nam służyć na długie lata. Zwiększamy w ten sposób odporność oraz trwałość i wytrzymałość naszej podłogi. Warto wykonać ją nie tylko w przypadku zniszczonej podłogi, popękanego lakieru czy kiedy planujemy jej malowanie, ale zapobiegawczo raz na kilka nierzadko kilkanaście lat. (uprawnienia budowlane kontakt)