fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przycinany łamany kamień

Licowa powierzchnia łamanego przycinanego kamienia jest z grubsza obrobiona i ma kształt nieforemnego wieloboku, o w miarę prostych krawędziach, a minimum dwie boczne powierzchnie – wsporne – powinny w przybliżeniu być płaskie oraz prostopadłe w stosunku do licowej. Muszą także posiadać wyrobione stykowe powierzchnie o głębokości równej 3 cm od jej lica. Licowa powierzchnia jest zazwyczaj surowa albo powierzchownie wyrównana. 10 cm wynosi najmniejsza długość danego boku lica. W granicy 20-f-60 cm powinna się mieścić długość związana z przekątną lica. Wymiary pobrane w głąb marmuru muszą wynosić minimum tyle samo co średnica wpisanego największego koła w dany wielobok związany z powierzchnią lica. 100 kG wynosi jej największy ciężar (uprawnienia budowlane).

Przycinany łamany kamień
Przycinany łamany kamień

Obróbka w tzw. mozaikę

Kiedy nie ma szlakowego paska i tylko licowe krawędzie są prawidłowe, taki rodzaj obróbki nazywa się tzw. obróbką w mozaikę (testy uprawnienia budowlane). Ten sposób ma bardzo duże zastosowanie w inżynierskich budynkach. Płaszczyzna jaką wyznaczają licowe krawędzie musi być idealnie prostopadła albo też nachylona pod odpowiednim kątem do wspornych powierzchni. Tak jak w przypadku cegieł, w obrobionych kamieniach można wyróżnić ich dwa rodzaje w związku z powierzchnią. Są to wozówki oraz główki. Oblicówka główkami wiąże się z wnętrzem muru, który to wykonany jest zwykłe z betonu albo łamanego kamienia.

Licowe krawędzie

Kamienie na licowej stronie muszą mieć prawidłowy kontur, który jest przystosowany do kształtu oraz wymiarów danej budowli. Obrabianie licowej powierzchni może być różne i zależy ono przede od wymagań. Kamień można obrobić np. w ramkę, czyli na obwodzie będzie posiadać szlakowy pasek. Wewnątrz ramki licowa powierzchnia może zostać groszkowana, szpicowana, surowa itd. (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Zastosowanie łamanego przycinanego kamienia

Łamany przycinany kamień stosuje się przy budowie piwnicznych murów, ścian w mieszkalnych budynkach, w budynkach gospodarczych czy cokołach (uprawnienia budowlane – egzamin). Rzędowy kamień ma lico, które kształtem przypomina prostokąt, a jego powierzchnia jest z grubsza wyrównana. Wsporne powierzchnie są prostopadłe w stosunku do lica i w miarę płaskie. Ich wysokość wynosi od 15 cm w górę, długość ma około 20-J-30 cm, a ich ciężar ma nawet do 100 kG. Sama nazwa „rzędowy” wywodzi się stąd, że takie kamienie układa się poziomymi rzędami w murze. Wysokość danych warstw może być inna, ale wysokość kamienia w danej warstwie musi być taka sama. Ciosy przy mostowych podporach mają zastosowanie tylko w przypadku licowych powierzchni przy grubszych murach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com