fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przewody kanalizacji deszczowej

W momencie, kiedy nie można bardziej poszerzyć ulic, to pod drogą układa się te przewody, które nie wymagają częstych remontów (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Są to np. przewody kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Układając sieć podziemną w pasach zieleni powinno się pamiętać o tym, żeby nie umiejscawiać jej pod krzewami i przede wszystkim pod drzewami. Pozwoli to na niezniszczenie drzew w momencie, kiedy niezbędne będzie odkopywanie przewodów. Brzeg wykopu powinien się znajdować w odległości 1 m od osi drzewa. Pozwoli to na ochronę korzeni. Biorąc pod uwagę szerokość wykopu (czyli 1-1,5 m), to osiowa odległość od drzewa do przewodu jest równa 1,5-2,25 m (średnio: 2 m). Zatem jeżeli będą drzewa w paśmie zieleni, to pasy, które są niezbędne do ułożenia przewodów, będą miały szerokość od 3 do 4 m.

Przewody kanalizacji deszczowej
Przewody kanalizacji deszczowej

Biorąc pod uwagę te wszystkie warunki układania sieci, okazuje się, że żeby móc ułożyć podstawowe przewody (czyli bez przewodów dla sprężonego powietrza, ropy, szlamu), to potrzebne jest pas, który ma szerokość ok. 15 m. Jeżeli doda się jeszcze jezdnię o szerokości 6 m i minimum jeden pas drzew (4 m szerokości), to szerokość ulicy w liniach zabudowy wyniesie ok. 25 m.

W związku z tym szerokość danych elementów powinna wynosić:

– magistrala fabryczna: 25-30 m, dla dużych zakładów: 50 m,

– boczne ulice: 18-24 m.

Jeżeli ulica jest szersza niż 40 m, to bardziej opłaca się układanie przewodów z obu stron ulicy. Pozwala to na skrócenie długości podłączeń.

Układanie sieci przewodów podziemnych musi mieć charakter zorganizowany. Polega to na tym, że przewody są układane w linii prostej, równolegle do siebie oraz do osi ulicy. Należy pamiętać też o tym, że podłączenia należy wykonać prostopadle do biegu trasy bądź w kierunku, który jest zbliżony do prostopadłego (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane). Jest to opłacalne z tego względu, że układ sieci jest:

– bardziej przejrzysty,

– prostszy w wykonaniu,

– można go konserwować w łatwy sposób.

Należy wprowadzić jednolite dla całego zakładu strefowanie głębokości założenia poszczególnych przewodów, żeby sieć podziemna była uporządkowana. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dochodzi do przecinania się odgałęzień z innymi przewodami. Dodatkowo upraszcza się rozwiązanie układu sieci na skrzyżowaniu ulic.

Kolejność układania przewodów

Kolejność układania przewodów wygląda następująco:

– najpłycej: przewody, które nie ulegają zamarzaniu – kable elektryczne i telefoniczne,

– poniżej linii zamarzania: przewody centralnego ogrzewania (jak będzie dobra izolacja – mogą się znajdować powyżej linii zamarzania),

– głębiej: gaz i woda,

– najgłębiej: przewody kanalizacyjne, które układa się ze spadkiem.

Tunele

Należy zadbać o to, żeby przewody układać na jak najmniejszej głębokości (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Warto pamiętać o tym, że podziemna sieć instalacji potrzebuje dużo miejsca. Jednak nie zawsze projektant nią dysponuje. Nie zaleca się układania przewodów pod jezdnią. W związku z tym buduje się tunele. Istnieją dwa rodzaje tuneli:

– typu przechodniego – kolektory,

– typu nieprzechodniego – w nich układa się większość przewodów sieci podziemnej.

Wyjątkami są:

– kable wysokiego napięcia powyżej 10 000 woltów – z tego powodu, że istnieje szansa przegrzewania się,

– przewody gazu i innych łatwopalnych materiałów,

– przewody o dużych średnicach, czyli powyżej 500 mm.

Wymiary wewnętrzne tuneli przechodnich zależą od ilości i średnicy przewodów. Mają 2-2,5 m szerokości oraz 1,8-3 m wysokości. Powstają one pod powierzchnią ziemi. W sytuacji, kiedy w tunelu występują przewody kanalizacyjne, które układa się ze spadkiem, to cały tunel bądź jego część również można zrobić ze spadkiem.

Projektując tunele konieczne jest zostawienie otworów montażowych, które mają wymiar 1 x 4,5 m. Należy je umieszczać w odstępach co 300-500 m. Należy też zostawić wejścia kontrolne, które mają postać studzienek. Można je wykonywać z góry bądź z boku. Konieczne jest też, żeby zaprojektować odpowiednią wentylację naturalną – poprzez pobliskie budynki oraz latarnie (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Oprócz tego powinna istnieć szansa na przedmuchiwanie tunelu przy wykorzystaniu wentylatorów elektrycznych. Jest to przydatne w sytuacji, kiedy powstaną gazy bądź zbyt wysoka temperatura od kabli. 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com