fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W halach bezświetlikowych stosuje się przekrycia płaskie (program na uprawnienia budowlane). Spowodowane to jest przede wszystkim tym, że są one:

– tańsze,

– bardziej uniwersalne,

– łatwiejsze w konserwacji niż dachy ze świetlikami.

Przekrycia płaskie w halach

Wykonanie instalacji klimatyzacyjnych w przypadku takich przekryć jest tańsze o ok. 5-8% niż w przypadku takiej samej instalacji w hali ze świetlikami. Hale bezokienne oraz bezświetlikowe są coraz bardziej popularne w USA czy w Europie. Jednak wiąże się to z koniecznością posiadania niezawodnych urządzeń oświetleniowych bądź klimatyzacyjnych.

W kształtowaniu środowiska pracy istotny jest dobór barw. Głównym powodem jest to, że ludzkie oko odbiera 80% wszystkich wrażeń, które docierają do zmysłów człowieka. Naukowo udowodniono oddziaływanie barw na psychikę człowieka.

Dzięki zunifikowaniu parametrów można opracować jednolite systemy konstrukcyjne, które składają się z zestawianych oraz wymiennych elementów. Powinno się je dobrać w ten sposób, żeby zapewnić maksymalną swobodę projektowania i eksploatacji hal bez konieczności zwiększania liczby elementów prefabrykowanych, które mają podobne funkcje.

Systemu uprzemysłowionego budownictwa przemysłowego

W Polsce istnieje kilka systemów uprzemysłowionego budownictwa przemysłowego (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Dane systemy dotyczą budynków:

– o różnych wysokościach,

– ocieplonych i bez ocieplenia,

– z transportem podpartym, podwieszonym lub bez urządzeń dźwigowych,

– z przybudówkami bądź bez przybudówek.

Opracowano takie systemy:

a) OWT – dla stalowych hal ocieplonych i z transportem podwieszonym,

b) PTP – dla ocieplonych stalowych hal z transportem podpartym,

c) OBR – dla wielonawowych hal o konstrukcji stalowej, w których nie przewiduje się urządzeń suwnicowych.

Inne systemy hal stalowych to:

– ORWST,

– OBTS,

– JSB.

W przypadku hal żelbetowych jest to system P-70 i F-F, a z kolei dla budynków wielokondygnacyjnych – JSB W i BWP-71.

Ze względu na wprowadzanie nowych norm i przepisów część systemów zastępuje się nowszymi rozwiązaniami na regałach bądź paletach. System składowania zależy przede wszystkim od kształtów, wymiarów, mas i struktury magazynowanego towaru.

Konteneryzacja

Na gospodarkę składową w dużym stopniu wpływa konteneryzacja. Dzięki niej skraca się operacje składowania oraz pobierania materiałów, a także powoduje zbliżenie produkcji i magazynów. Dodatkowo często pozwala na umieszczenie magazynów i produkcji pod jednym dachem (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Konteneryzacja bezpośrednio łączy się z mechanizacją prac wyładunkowych oraz załadunkowych.

Pochylnie oraz rampy, które są osłonięte daszkiem bądź szerokim okapem projektuje się przy budynkach magazynowych. Dzięki temu szybciej przeprowadza się wyładunki ze środków transportu zewnętrznego.

Rampa powinna mieć taką wysokość:

– dla zewnętrznego transportu kolejowego – 1,1 m,

– dla samochodowego – 1 m.

Z kolei szerokość pochylni powinna wynosić od 1,5 do 2 m.

W magazynach nie może być towaru więcej niż 30-50% powierzchni podłogi. Z tego też powodu ważne jest, żeby móc wykorzystać wysokość pomieszczeń oraz spiętrzenie materiałów, które składuje się w danym magazynie. W obrębie pomieszczeń magazynowych stosuje się różnego rodzaju środki transportu poziomego i pionowego.

Szerokość dróg transportowych, a także wymiary otworów drzwiowych w magazynach powinno się projektować zgodnie z normą PN-68/M-78010 (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Należy wówczas wziąć pod uwagę:

– wymiary środków transportu wraz z ładunkiem,

– luz manipulacyjny minimum 15 cm między nimi i skrajnią drogi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com