fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Przejazdy kolejowo – drogowe

Przejazdy kolejowo – drogowe

Od liczby torów, które znajdują się na kolejowo – drogowym przejeździe zależy wybór odpowiedniego systemu zastosowanego w celu zabezpieczenia. Podejście, jakie obowiązuje na terenie Polski może niekiedy wzbudzać wątpliwości, dlatego też warto poddać rewizji aktualne przepisy. Nie rozróżniają one jednak jednotorowych przejazdów od dwutorowych. Należy pamiętać, że w przypadku dwutorowych przejazdów pojawia się ryzyko, jakie wiąże się z jednoczesnym przejechaniem dwóch kolejowych pojazdów, jak i ruch o kierunkach zmiennych. W przypadku wielotorowych przejazdów natomiast, które posiadają więcej niż trzy tory regulacje obowiązujące w Polsce prowokują do tego, aby wprowadzić do zabezpieczeniowego systemu człowieka. Należy pamiętać, że człowiek jest zawodnym ogniwem pracując pod dużym obciążeniem oraz w stresie. (uprawnienia budowlane cennik) 

Przejazdy kolejowo – drogowe
Przejazdy kolejowo – drogowe

Jedno i dwutorowe przejazdy

Na terenie niektórych zagranicznych państw prawne przepisy, jakie regulują kwestie związane ze skrzyżowaniami drogi kołowej z kolejowymi liniami dokonują podziału kolejowo – drogowych przejazdów na jednotorowe oraz na dwutorowe. Jako przykład można podać tu takie kraje, jak Niemcy czy Wielka Brytania, którzy posiadają odmienne kolejowe systemy.    (uprawnienia budowlane kontakt)  W Niemczech zabezpieczenie przejazdu kolejowo – drogowego dobiera się w związku z rodzajem drogi, jak i w oparciu o wielkość drogowego ruchu. Uwzględnia się tu dodatkowo podział kolejowej linii na koleje główne i boczne z prędkością ponad 80km/h, wielotorowe boczne koleje o prędkości mniejszej bądź równej 80 km/h oraz jednotorowe koleje boczne z prędkością wynoszącą również maksymalnie 80 km/h.  (uprawnienia budowlane program) 

Dwutorowe przejazdy

W Wielkiej Brytanii dwutorowe przejazdy posiadają samoczynną sygnalizację oraz rogatki. Mają one dodatkowo informacyjne tablice, na których napisane jest, że jeżeli światła migają to nadjeżdża kolejny pociąg. W sytuacji, gdy przejazd nie posiada rogatki, poza tablicą stosuje się na przejeździe dodatkowy sygnalizator z pulsującym czerwonym napisem, że nadjeżdża kolejny pociąg. W Japonii z Kolei na kolejowo – drogowych przejazdach wykorzystuje się kierunkowe sygnalizatory mające postać strzałek. Określają one, z którego kierunku nadjeżdża pociąg. USA z kolei wdrożył system o nazwie skrótowej ATWS. Ostrzega on przede wszystkim pieszych, którzy przechodzą przez przejazd. System składa się z elektronicznych tablic oraz z głośników. Z nich nadany zostaje komunikat słowny.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Inne techniczne rozwiązania

Za granicą problem związany z jednoczesnym przejeżdżaniem kilku pociągów przez kolejowo drogowy przejazd został zauważony, i w związku z tym wdrożono techniczne rodzaje urządzeń, które dodatkowo ostrzegają zarówno pieszych, jak i kierowców o nadjeżdżającym kolejnym pociągu. W Niemczech na kolejowo – drogowych przejazdach ze samoczynną sygnalizacją bez zastosowania rogatek pojawiły się neony ostrzegające o ilości przejeżdżających pociągów oraz dodatkowo zastosowano ostrzegawczy sygnał. Dzwonek uruchamia się jednocześnie z neonem, kiedy w strefie pojawia się drugi z pociągów. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com