fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Przechowywanie materiałów na budowie

Przechowywanie materiałów na budowie

Odpowiednie przechowywanie materiałów na budowie jest bardzo ważne. W końcu nieodpowiednie składowanie niektórych materiałów może spowodować osłabienie ich właściwości, co powoduje dodatkowe koszty w postaci konieczności zamówienia nowej partii towaru, a w przypadku niesubordynacji ekipy budowlanej po przez zastosowanie takich materiałów do budowy może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej.

Dokument uprawniający do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie to najważniejszy papierek dla każdego inżyniera. Aby zdobyć taki dokument należy wykazać się umiejętnościami i zdać egzamin na uprawnienia budowlane.

Warunki przechowywania materiałów na budowie

Dla materiałów, które można składować na terenach otwartych należy przygotować plac o równym i utwardzonym podłożu. Dodatkowo trzeba zapewnić odpowiednią odległość od zabudowań i słupów. Materiały te powinny mieć zapewnioną także odpowiednia wentylacje. Część materiałów używanych w budownictwie cechuje się odpornością na czynniki atmosferyczne. Są również materiały, które muszą być osłonięte przed działaniem słońca i wiatru, ale nie potrzebują ochrony przed wilgocią itp. Składuje się je w magazynach półzamkniętych. Są to najczęściej wiaty, plandeki czy różnego rodzaju przykrycia. Dla dużej części materiałów trzeba przygotować odpowiednie pomieszczenia z dobrą wilgotnością i temperaturą w środku. Takie magazyny muszą spełniać odpowiednie wymagania. W każdym powinno umieszczać tabliczki informujące o maksymalnym udźwigu powierzchni magazynującej. Materiały niebezpieczne powinny mieć odpowiednie oznaczenia. Dodatkowo ważne jest też odpowiednia ochrona miejsca składowania materiałów w celu zabezpieczenia się przed kradzieżą.

Informacje o przechowywaniu materiałów na budowie

Gdzie przechowywać materiały to jedną ale jak to drugie. Najczęściej o sposobie składowania informuje nas producent na opakowaniach, ale zależy to w dużej mierze od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia. Zaprawy najczęściej składuje się w workach, układanych w sposób, jaki zalecił nam producent. Większość należy umieścić w magazynach zamkniętych i w odpowiedniej odległości od ściany. Kruszywa składuje się w pryzmach, znajdujących się na podłożu betonowym. Materiały, które można składować na paletach należy owinąć obustronnie taśmą. W przypadku zrezygnowania z palet wystarczy jedna warstwa. W ten sposób można składować większość materiałów służących do budowy ścian, dachów i stropów. Wytwory metalowe składuje się w zależności od wielkości, drobne w skrzyniach, duże na składowiskach otwartych. Drewno należy trzymać w magazynach zamkniętych w stosach tak, aby zapewnić odpowiednią wentylacje. Dachówki natomiast układamy w warstwach. Pomiędzy każdą warstwą powinna znaleźć się przekładka.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com