fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prostowanie, cięcie i gięcie cz. I

Prace, które dotyczą przygotowania zbrojenia, należy prowadzić tylko i wyłącznie na obszarze, który jest na terenie budowy (egzamin na uprawnienia budowlane). Pręty dostarcza się w kręgach, a druty dostarcza się w szpulach. Należy je jednak niezwłocznie wyprostować przed wykonywaniem zbrojenia. Jeżeli podejmie się decyzję o tym, że prostowanie prętów odbędzie się przez przeciąganie, konieczne będzie przeprowadzenie badań kontrolnych właściwości stali po wyprostowaniu. Pręty powinno się czyścić i prostować metodami, które nie doprowadzają do powstania zmian:

Prostowanie zbrojenia
Prostowanie zbrojenia

– we właściwościach technicznych stali,

– w gabarytach użebrowania.

Tak należy dobrać minimalną wewnętrzną średnicę zgięcia pręta, żeby:

– zapewnić uniknięcia rys na skutek zginania pręta,

– beton wewnątrz zagięcia pręta nie uległ zniszczenia.

Żeby uniknąć uszkodzenia zbrojenia, średnica pręta w momencie zginania (czyli średnica wewnętrznego zgięcia) nie może być mniejsza niż podana. Z kolei Eurokod 2 charakteryzuje się ujednoliconym podejściem odnośnie kształtowania odgięć prętów zbrojeniowych. Zgodnie z tą normą wielkość średnicy trzpieni, przy której wykonuje się formowanie elementów zbrojeniowych, nie jest zależna od średnicy prętów. Średnice zagięcia prętów należy określić zgodnie z odpowiednimi warunkami. Haki proste nie mogą być wykorzystywane w sytuacji, która dotyczy prętów gładkich, które mają średnicę większą niż 8 mm. Z kolei nie można zginać prętów żebrowanych, które mają średnicę większą niż 32 mm (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Gięcie należy wykonywać w równym tempie. Stal można giąć w temperaturze poniżej – 5°C w sytuacji, kiedy można stosować procedury, które są zgodne z dodatkowymi środkami ostrożności, które są podane. Dozwolone to jest w sytuacji, kiedy pozwalają na to normy państwowe oraz zapisy w specyfikacji technicznej.

Wyższość stali w kręgach

Wszystkie klasy stali, które mają średnicę do 16 mm, można dostarczać do tych zakładów, które zajmują się produkcją elementów zbrojeniowych w kręgach. Wytwórnie wolą korzystać z dostaw stali, która jest w kręgach niż która jest w prętach (program na uprawnienia budowlane). Spowodowane to jest tym, że dzięki stali w kręgach można tworzyć elementy zbrojeniowe i powstaje wówczas minimalna ilość odpadów.

Lata temu prostowanie, cięcie i gięcie wykonywano na osobnych maszynach. Najczęściej robiło się to w sposób ręczny. Nadal wykorzystuje się urządzenia, które służą do ręcznego prostowania, cięcia i gięcia prętów zbrojeniowych. Można je spotkać na takich budowach, które charakteryzują się niewielką ilością robót zbrojarskich. Aktualnie na tych budowach, na których powstają średniej i dużej wielkości obiekty, do prac zbrojarskich wykorzystuje się maszyny, które są wysoko wydajne. Mogą one wykonywać pojedyncze operacje lub kilka działań jednocześnie, czyli np. prostują i tną w tym samym momencie.

Prostowanie stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniową można prostować na dwa sposoby:

– ręcznie – wykorzystując proste przyrządy,

– mechanicznie.

Pręty, które mają niewielką średnicę (czyli do 20 mm) można prostować ręcznie. Urządzenie, które służy do ręcznego prostowania stali zbudowane jest z:

– płytki, w której osadza się sworznie,

– kompletu odpowiednich kluczy.

Prościarki to są maszyny, które wykorzystuje się do mechanicznego prostowania stali. Działa to w ten sposób, że kilkukrotnie przegina się pręt pomiędzy rolkami. Przegięcia robią się coraz mniejsze. W momencie, kiedy pręt przejdzie przez rolki, staje się on prosty. Mechaniczne prostowanie stali zbrojeniowej zazwyczaj wiąże się jeszcze z cięciem (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com