fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces związany z produkcją żebrowych płyt w betonowych matrycach

Elementy, które wykonuje się w betonowych matrycach od jej strony posiadają gładkie rodzaj powierzchni i nie potrzebują dodatkowego wykończenia. Proces dojrzewania w matrycach płyt w poligonowych oraz przyobiektowych wytwórniach ma miejsce od maja do września. Wtedy korzysta się z naturalnych warunków, które sprzyjają dojrzewaniu. W okresie zimowym płyty nadal produkuje się, ale dojrzewanie betonu odbywa się w sposób sztuczny (uprawnienia budowlane).

produkcje żebrowych płyt
produkowanie płyt żelbetowych

Jak odbywa się proces zdejmowania matrycy?

Chcąc zdjąć matrycę używa się do tego celu hydrauliczne albo śrubowe dźwigniki (program na uprawnienia budowlane). Aby przenieść za pomocą suwnicy albo dźwigu podniesioną z matrycy płytę zakłada się specjalne uchwytowe urządzenia. Nowoczesne agregatowe i taśmowe produkcje żebrowych płyt stosuje się do formowania metalowe matryce. Takie matryce wykonuje się zazwyczaj ze stalowych tłoczonych blach. Przykładowo agregatową produkcją w stalowych matrycach jest produkowanie strunobetonowych żebrowych płyt przy wykorzystaniu metody walcowania. Odbywa się ona na stanowiskach pacy, które są nieruchome. Taśmową produkcją może być natomiast produkcja żelbetowych płyt przy zastosowaniu metody ciągłego walcowania w ruchomych, taśmowych, stalowych matrycach.

Czy matryca na stanowisku betonowania jest zamontowana na stałe?

Matrycę na stanowisku betonowania montuje się na stałe (program egzamin uprawnienia 2021). Po tym, jak zostaje założona zewnętrzna rama, ułożony stalowy szkielet oraz zabetonowany następuje proces termicznej obróbki. Przewody zostają umieszczone w instalacyjnym kanale. Znajduje się tam przewód doprowadzający oraz odprowadzający wodę. Woda przepływa przez zamkniętą matrycą przestrzeń za pomocą poprzecznych rur perforowanych po odkręceniu kurków. Podgrzewane tam elementy zdejmuje się po upływie kilkunastu godzin. Latem jeśli elementy wykonuje się bez termicznej obróbki, to przy temperaturze na zewnątrz 20-30°C przenosi się je na plac składowy już po upływie 24 godzin.

Termiczna obróbka a podgrzewanie matryc

Zamiast termicznej obróbki w niskoprężnej parze od góry prefabrykatów stosuje się podgrzewanie matryc od ich dolnych stron. Mając temperaturę pary na poziomie 60-70°C matryca w zależności od grubości jej ścian nagrzeje się do 38-46°C. Takie podgrzewanie wpływa na przyśpieszenie procesu twardnienia betonu. Po upływie 12 do 18 godzin taki element można już zdjąć z matrycy i przenieść na skład. Przy takiej cieplnej obróbce, aby uniknąć wyparowania wody zarobowej z betonu trzeba nanieść na jego powierzchnię cienką warstwę piasku. Doskonale utrzyma ona wilgoć płyty (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com