Proces zakładania balastowych dachów
Zakładając dachy balastowe dużą uwagę przykłada się do żwiru, substratu, roślinności, filtracyjnej warstwy, warstwy drenażowej, ochronnej oraz żwirowych opasek. Zastosowany żwir na balastowym dachu musi zostać bardzo dobrze wypłukany. Czasami zdarza się, że z nieodpowiednio wypłukanego żwiru małe cząsteczki gliny osadzają się w deszczowej kanalizacji. W konsekwencji woda na dachu zaczyna zalegać. Mówiąc o substratach wykorzystywanych na zielonych dachach balastowych muszą one być koniecznie mineralne. Lekkie rodzaje substratu wywieje wiatr. Na balastowym dachu bardzo dobrze sprawdzi się ekstensywna roślinność. Można założyć ją jako sadzonki rozchodnika albo jako rozchodnikowe maty, kiedy występuje taka konieczność w związku z wiatrem. (uprawnienia budowlane 2022)
Warstwy filtracyjne i drenażowe w balastowych dachach
Filtracyjna warstwa w dachu balastowym stanowi konieczny element w przypadku wielowarstwowego dachu. Chcąc ułożyć lekki rodzaj geowłókniny na dachu, który jest silnie obciążony od wiatru, należy przygotować wcześniej obciążniki, którymi mogą być belki, cegły deski itp. Warstwę drenażową wykonuje się z zastosowaniem kruszywa. Powinna mieć ona grubość na minimalnym poziomie 5 cm. Frakcja kruszywa, jaka jest zalecana wynosi 8/16 albo też 16/32. Kiedy zastosujemy kruszywo jako drenaż, w takim wypadku trzeba uwzględnić jego wagę. Do zalet tej warstwy zalicza się to, że prace można podzielić na etapy, a ułożona na dachu warstwa kruszywa skutecznie balastuje cały dach i może on oczekiwać na ułożenie następnych warstw zielonego dachu. (uprawnienia budowlane kontakt)
Opaski żwirowe oraz ochronna warstwa
Żwirowe opaski są bardzo ważnym elementem na zielonym dachu. Ich rozmieszczenie oraz wielkość zależy od stref związanych z obciążeniem od wiatru oraz od miejsc na dachu. Opływający attykę, murki i kominy wiatr powoduje powstanie ssących sił. Mogą one wywiewać oraz podrywać substraty organiczne. Tam, gdzie przewiduje się działanie silnych wiatrów stosuje się dodatkowe zabiegi polegające na mulczowaniu substratu za pomocą żwiru. To oznacza, że na substrat, który porastają rośliny wysypuje się cienką żwirową warstwę. Warstwa ochronna przybiera postać geowłókniny. Stosuje się ją na balastowym żwirowym dachu oraz na zielonych dachach. Taka warstwa zabezpiecza dach od mechanicznych uszkodzeń, więc też nie należy na niej oszczędzać, ponieważ może się to wiązać z ryzykiem. Warstwę ochronną układa się równo, bez żadnych marszczeń, gdyż to po niej spływa woda, a wszelkie marszczenia spowodują, że powstaną wododziały. (uprawnienia budowlane segregator )
Zieleń na balastowych dachach
Stworzenie zieleni na dachach balastowych skutecznie zabezpiecza hydroizolację przed procesem starzenia się jej, od ognia oraz od atmosferycznych czynników. (uprawnienia budowlane program) Należy pamiętać, że koszty związane z balastowaniem odwróconego dachu dachem ekstensywnym zielonym są większe, od balastowania przy zastosowaniu żwiru. Jednak ta różnica zwróci się podczas eksploatowania takiego budynku. Balast ekstensywnego dachu zakładany na firmowych budynkach bądź urzędach wpływa na poprawę jego wizerunku w społeczeństwie. W związku z tym zakładanie takich dachów przynosi bardzo wiele korzyści i to pod różnymi względami.(uprawnienia budowlane)