Praktyka zawodowa a uprawnienia budowlane
Praktyka zawodowa jest kluczowym elementem, dzięki któremu możemy uzyskać uprawnienia budowlane. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Czas jaki jest wymagany do praktyki?
W przypadku uprawnień do projektowania bez ograniczeń wymagany jest 1 rok praktyki przy sporządzaniu projektów. Dodatkowo wymaga się też 1 roku praktyki na budowie. W przypadku uprawnień do projektowania w ograniczonym zakresie musimy również wykonać 1 rok praktyki przy sporządzaniu projektów. Jak również należy odbyć jeden rok praktyki na budowie. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w przypadku ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku odpowiednim wymagają posiadania półtora roku praktyki na budowie. Mogą to być też 3 lata praktyki na budowie, w przypadku ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
W przypadku uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie wymaga się półtora roku praktyki na budowie. W przypadku ukończenia drugiego stopnia na kierunku pokrewnych lub pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim. Mogą to być też 3 lata praktyki na budowie w przypadku ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku pokrewnym, bądź też 4 lata praktyki na budowie dla osób z tytułem technika w zawodzie związanych z budownictwem. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Istnieją również sytuacje kiedy praktyka ulega wydłużeniu, nawet dochodzi do tego, że okres praktyki ulega dwukrotnemu wydłużeniu i chodzi tutaj min. o osoby, które odbywają praktykę zawodową na budowie w organach nadzoru budowlanego, u zarządcy infrastruktury kolejowej lub podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie infrastruktury kolejowej lub w organie administracji rządowej, albo jednostce samorządu terytorialnego. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Nad przebiegiem praktyki czuwa kierownik lub patron praktyki zawodowej. To on potwierdza odbywanie praktyki zawodowej , ogólnej oceny teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu wnioskowanej specjalności uprawnień. Opiekun powinien posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane lub też być wpisanym na listę członków izby w okresie praktyki zawodowej.