Prace budowlane z zastosowaniem tynków
Prace tynkarskie odbywają się niekiedy z zastosowaniem maszynowych tynków gipsowych. Dodatkowo zaraz po stworzeniu tynków czasami od razu tworzy się wylewki w budynku. Warto w związku z tym zastanowić się jak przyśpieszyć ich wysychanie, kiedy na dworze jest mokro oraz zimno. Są to mokre procesy, dla których to w celu ich prawidłowego przebiegu fizyczno – chemicznych reakcji potrzebna jest odpowiednia ilość wody. Ma to na celu spowodować poprawne dojrzewanie zapraw. Gwałtowne oraz za szybkie wysuszenie wylewki bądź tynku może prowadzić do pojawiania się usterek. Są to odspojenia czy pęknięcia. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że z mokrych procesów odprowadza się wilgoć do pomieszczeń. W związku z tym zarówno suszenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń nie może następować tu w sposób gwałtowny. ( uprawnienia budowlane )
Gips na płyty OSB
Płyty gipsowe OSB przed ich pomalowaniem niektórzy wykańczają stosując do tego celu np. szpachlowy gips, jaki układają na siatce. Siatkę przymocowują do płyt za pomocą zszywek. Układanie w ten sposób szpachlowego gipsu nie jest jednak zgodne z zapisami w technicznych kartach dla tego wyrobu. Tego rodzaju gipsy przeznacza się do nanoszenia na mineralne podłoże. W kartach technicznych można doszukać się zapisu, że gips szpachlowy przeznaczony jest w celu wykończenia ostatecznego połączeń na gipsowo – kartonowych płytach, oraz w celu wykonania gładzi na podłoże typu tynki gipsowe, cementowo – wapienne, bloczki gipsowe, płyty g-k czy gładkie betonowe elementy.(uprawnienia budowlane segregator)
Gips szpachlowy
Szpachlowy rodzaj gipsu cechuje się dobrą przyczepnością do podłoża, która w znaczny sposób przekracza wymogi ujęte w normie. Łatwo się go nakłada i szlifuje. Żaden producent nie da gwarancji związanej z ułożeniem szpachlowego gipsu na płytę OSB, która to posiada inną charakterystykę związaną z nasiąkliwością, niż mineralne podłoże. Mechaniczna przestrzenna praca o reologicznym charakterze płyt OSB jest odmienna, niż ma to miejsce w przypadku gipsowo – kartonowych płyt. Przede wszystkim w połączeniach płyt OSB tworzyć się będzie strefa odrywania szpachlowego gipsu od podłoża razem ze siatką. (uprawnienia budowlane testy)
Klejenie na silikonowy tynk klinkieru
Czasami słyszy się, że na tynk silikonowy niektórzy starają się przykleić klinkierowe płytki, ponieważ znudziła im się elewacja, i chcą wprowadzić do niej świeżość. Jednak inaczej sytuacja wygląda, gdy poprzednia elewacja ma wiele lat, a inaczej gdy ma ona np. 2 lata. W przypadku dwuletniej elewacji z tynku przyklejanie na nią płytek klinkierowych jest ryzykownym pomysłem. Do dwuletniego elewacyjnego cienkowarstwowego tynku przyczepność nie będzie nigdy do końca pewna. Należy mieć na uwadze, że ciężar 1m2 płytek razem z klejem waży do 40 kg. Chcąc przykleić płytki klinkierowe do stosunkowo nowej elewacji wszystkie szczegóły ujęte powinny być w projekcie. Jest to konieczne, aby nie popełnić żadnych błędów i nie spowodować zniszczeń na elewacji, które będą kosztowne w remoncie i czasochłonne. (uprawnienia budowlane cena)