Praca inżyniera – charakterystyka celów i zasad
Całokształt celów i zasad pracy inżynierskiej uwzględnia się w kodeksie etyki zawodowej członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Głównym założeniem działań inżynierskich jest kierowanie się w stronę ulepszania bytu ludzkiego. Wypracowuje się to przez kreowanie naturalnego środowiska mając na uwadze ludzkie zdrowie i potrzeby, rozwój społeczny i indywidualny.(egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Praca usługowa inżyniera służy rozwojowi społecznemu i tworzeniu kultury. Zaspokaja potrzeby zważając na skutki pewnych zachowań w przeszłości. Praca inżynierska to zapewnienie bezpieczeństwa prac budowlanych i ich tworów.( testy uprawnienia architektoniczne)
Uczciwość to cecha, która charakteryzuje każdego członka izby. Konieczne jest rozumienie konsekwencji, które niesie ze sobą działalność inżynierska w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony życia. Stanowisko inżyniera to pozycja opierająca się na publicznym zaufaniu, a jego praca to swoista sztuka, należy dbać o precyzję i wartość swojej pracy.( programy do uprawnień architektonicznych)
Progres stylu życia
Każdy z członków izby inżynierów zobligowany jest do wyrażania osobistej opinii i opierania jej na właściwej wiedzy i doświadczeniu. Kategorycznie zabrania się zachowań korupcyjnych.
Jako osoba na takim stanowisko powinien brać odpowiedzialność za swoją pracę i przypisaną jej pozycję społeczną i wykorzystywać ją do celów ulepszania warunków bytu. Zobowiązany jest do wzięcia udziału w projektów doraźnych i ratunkowych w krytycznych sytuacjach. Powinien mieć świadomość z tego, że jego działania mają wpływ na środowisko i i w pełni rozumieć ich możliwe skutki.(egzamin na uprawnienia architektoniczne)