Zanieczyszczenie powietrza w Polsce
Największy poziom zanieczyszczenia powietrza jest nazywany smogiem. Słowo to powstało z dwóch innych angielskich wyrazów: „smoke” – dym oraz „fog” – mgła. W Polsce najbardziej niechlubnym z jego powodu miejscem jest Opoczno na Śląsku. Poruszanie się tam przez rok na „świeżym” powietrzu równa się wypaleniu aż ośmiu tysięcy papierosów. Patrząc na to, że jesteśmy w samym centrum Europy, nie jest to wynik godny pochwały. Z drugiej strony nie zapominajmy, że to nie u nas wybuchł reaktor jądrowy, którego katastroficzny wymiar uplasował się zaraz za Hiroszimą i Nagasaki. (egzamin na uprawnienia budowlane) (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Poziom zanieczyszczenia powietrza a warunki naturalne
Na poziom zanieczyszczenia powietrza oczywiście wpływają w pewnym stopniu warunki topograficzne, choć to człowiek jest odpowiedzialny za produkcję odpadów. Polska to teren w przewadze nizinny, choć posiadamy też góry i doliny. I tak na przykład gdy wybierzemy się na Kasprowy Wierch, zobaczymy chmurę smogową nad Zakopanem. Należy pamiętać, że każdy z nas może zapobiegać zanieczyszczeniom – w mniejszym lub w większym stopniu. Z pewnością dużo daje nakładanie specjalnych nasad kominowych, które zmniejszają wydzielanie szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. Trzeba też wspomnieć o przewodach wentylacyjnych, które owszem, prowadzą zanieczyszczenia w stronę środowiska naturalnego, ale rozrzedzone przez powietrze, są mniej toksyczne dla człowieka. (testy uprawnienia architektoniczne)
Poziom zanieczyszczenia powietrza – jak go obniżyć?
Oczywiście człowiek na przestrzeni lat musiał zmieniać i rozwijać swoje miejsce zamieszkania, aby życie stawało się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby dążąc do realizacji swoich celów, nie zapominać o środowisku naturalnym. Jeśli wyniszczymy doszczętnie nasze środowisko do życia, to gdzie będziemy żyć? Tak, bez działalności człowieka środowisko naturalne nie miałoby takich problemów, z jakimi się dzisiaj boryka. Nie da się jednak przejść z jednej skrajności w skrajność, dlatego warto odnaleźć w tym wszystkim złoty środek. Niezwykle istotna jest więc samoświadomość ekologiczna oraz zdrowy rozsądek. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)