Powierzchnie akrylowe wykorzystywane do produkcji mebli
Płyty z powierzchnią akrylową są dobrą alternatywą do tworzenia mebli na połysk, jednakże są to meble nie pokryte lakierem, które są stosunkowo drogie. Powłoka akrylowa wykończona jest techniką oklejania. Częściej wybierane są właśnie tego typu płyty do produkcji mebli. Jest to ekonomiczne i efektowne rozwiązanie.
Akryl wykorzystuje się do produkcji mebli łazienkowych, kuchennych, pokojowych oraz wystawowych. Znajduje zastosowanie w przeróżnych modelach. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Płyty te są tańsze od płyt MDF matowych, czy też w połysku, jednocześnie są piękne i trwałe. Efekt połysku akrylu czyli tzw. efekt szkła jest bardzo duży. Płyty z akrylu o grubości 1,4 mm dają możliwość uzyskania efektu połysku, który jest niepowtarzalny. Akryl posiada w swoim składzie jony srebra, które mają działanie antybakteryjne. Jony te hamują rozwój bakterii. Powierzchnie akrylowe mają dużą wytrzymałość na zarysowania. Nie wolno ich mocno szorować. Gdy pojawiają się jakieś zarysowanie, trzeba je wypolerować specjalny mleczkiem.
Różnorodne właściwości akrylu
Akryl uznaje się za produkt ekologiczny, warto więc zdecydować się na ten materiał, jeżeli ważne jest dla nas środowisko naturalne.
Płyty akrylowe są odporne na wysoką temperaturę, jak wiadomo w przypadku np. mebli kuchennych mogą mieć one kontakt z wysoką temperaturą.(pytania na egzamin ustny do uprawnień)
W przypadku akrylu nie występuje tzw. efekt oksydacji, czyli utleniania frontu. W tym przypadku powierzchnia akrylu nie zmienia koloru. (program uprawnienia architektoniczne)
Odpowiednia ochrona powierzchni akrylowych
Jeżeli chcemy, aby fronty z akrylu były estetyczne przez długie lata, należy je co roku powlekać specjalnym preparatem. Istotny jest też fakt, iż płyty akrylowe pokrywa się folią chroniącą przed uszkodzeniem. Gdy je odkleimy płyta przez 24 godziny się utwardza, warto wtedy jej nie dotykać.(testy 2019 uprawnienia)