Postępowanie kwalifikacyjne i jego przebieg
Postępowanie kwalifikacyjne nie ma jednego, dokładnie sprecyzowanego czasu trwania. Czasami po złożeniu wniosku musimy odczekać miesiąc, a nawet dwa by uzyskać odpowiedź. Jednak ogólnie przyjęty czas, w którym musi zapaść decyzja to trzy miesiące. Natomiast tak długo czeka się tylko wtedy, kiedy pewne kwestie muszą być dokładniej wyjaśnione. Prezes Krajowej Rady stoi na czele wszystkich czynności związanych z powyższą sprawą. To on też wybiera trzy osoby, które zajmują się analizą wniosków.(egzamin na uprawnienia)
Jak taki proces dokładnie wygląda? Tak więc, wszystkie wnioski lądują najpierw na biurku Krajowej Rady. Stamtąd trafiają do grupy osób, które pracują w sposób indywidualny nad każdym otrzymanym wnioskiem. Zaczynają oni proces weryfikacji dopiero w chwili kiedy zestaw wymaganych dokumentów jest kompletny. Analizują i oceniają każdy z nich. (dowiedz się więcej)
Po tym następuje druga część całego procesu. Ten etap weryfikuje, czy dany kandydat posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie na odpowiednim poziomie. Oczywiście jest to wymóg konieczny. W sytuacji nie przejścia powyższego etapu, dana osoba nie zostanie uprawniona do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych. Natomiast jeśli do tej pory weryfikacja odniosła ocenę pozytywną, następuje głosowanie. Tu bez żadnych komplikacji, ostateczna decyzja zostaje podjęta przez większość głosów. Przewodniczący zespołu weryfikacyjnego może zostać zobowiązany do podjęcia takiej decyzji, tylko wtedy, kiedy nie uzyskano odpowiedniej ilości głosów.(uprawnienia architektoniczne)
Ostateczna decyzja
Czasami zdarza się sytuacja, w której nawet przewodniczący zespołu nie jest w stanie podjąć jednoznacznej decyzji, co wtedy? Szef komisji zobowiązany jest wystosować prośbę o pomoc do Krajowej Rady lub Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Narodowej. Instytucje te posiadają wiedzę, aby stwierdzić czy wykształcenie ocenianej osoby może być zaakceptowane. Po otrzymanej pomocy wniosek szybko zostaje zamknięty czy to pozytywnie czy negatywnie. W sytuacji kiedy autentyczność przedstawionych dokumentów poddana jest wątpliwości, o rozwianie ich trzeba zwrócić się do danego kraju. Każdy proces weryfikacji musi mieć odpowiadający sobie protokół złożony do Krajowej Rady. To ona ostatecznie zamyka sprawę podejmując decyzję. (uprawnienia budowlane)