Postępowanie kwalifikacyjne- dodatkowe dane
Podczas całego procesu kwalifikacji do uprawnień budowlanych może dojść do sytuacji, kiedy Komisja poprosi o dołączenie dodatkowych dokumentów. Głównie, gdy sytuacja dotyczy obywateli krajów spoza Unii Europejskiej. Wtedy wnioskodawca zobowiązany jest do potwierdzenia swojego pochodzenia. Okazanie takiego dokumentu jest konieczne nawet jeśli uprawnienia budowlane danej osoby są zupełnie akceptowane w Polsce. (wybierz program do uprawnień)
Możemy przyjrzeć się temu dokładniej, ponieważ wszystkie te informacje zawiera artykuł 14 ustawy 1 pkt 1-4 Prawa Budowlanego. Nawet posiadając duże doświadczenia musimy przedłożyć tego dowody. Czyli udostępnić wszystkie stworzone projekty i wzniesione budynki. Same słowo jednak nie wystarczy, należy podać nazwę jak i adres danych obiektów. (dowiedz się więcej)
Ponadto każda osoba ubiegająca się o kwalifikację swojego zawodu musi sprecyzować wygląd konstrukcji budynku, projektów i robót budowlanych. Określić jak długo trwały prace nad każdym wykonywanym zleceniem. Oczywiście udowodnić też, że jego działalność jest zgodna z prawem, czyli nie są wystosowane żadne zawieszenia czy zakazy względem osoby wnioskującej. (uprawnienia architektoniczne)
Terminy i tłumaczenia dokumentów
Bardzo ważne jest przestrzeganie terminu, jako, że ważność zaświadczenia to tylko 3 miesiące. Musimy więc pamiętać o przygotowaniu wszystkich potwierdzeń poniesionych kosztów (za postępowanie jak i opłata skarbowa). Te parę miesięcy może wydaje się krótkim okresem, ponieważ może być wymagane przetłumaczenie dokumentów. Oczywiście tę pracę powinien podjąć tylko tłumacz przysięgły posiadający prawo do wykonywania tej czynności w Polsce. Wszystko musi być przeprowadzone na podstawie ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie spisowi dokumentów potrzebującym tłumaczenia, tak żebyśmy nie tracili czasu na zbędne czynności. Pamiętajmy też, że te dokumenty mają na celu pomoc w wydaniu decyzji, nie są one koniecznością. (uprawnienia budowlane)