Porażenie drewna budowlanego szkodnikami
Wady drewna często spowodowane są przez owady, zarówno przez postać larwalną jak i przez dorosłe osobniki. (testy na uprawnienia budowlane) Owady drążą w drewnie korytarze, o różnej wielkości, średnicy, kształcie, czy długości. Korytarze te w sposób znaczący zmniejszają jakość i wartość drewna. Drewno uszkodzone przez owady traci swoje zdolności konstrukcyjne, estetyczne, w przypadku drewna konstrukcyjnego użycie takiego drewna może wiązać się z katastrofą budowlaną. Szczególną uwagę należy poświęcić na zabezpieczenie przed szkodnikami świeżo ściętego drewna i wykonanych z niego elementów.
Owady niszczące drewno budowlane
Zjawisko masowego rozmnażania się jednego z gatunków szkodników nazywa się degradacją. Wszystkie owady żerujące w drewnie poza kornikami tworzą chodniki. W miarę wzrostu larwy przekrój powiększa się, pod koniec żerowania larwa wygryza tak zwaną kolebkę. Najniebezpieczniejsze dla drewna gatunki to spuszczel pospolity, kołatek domowy, wykarczak i rytel pospolity. (uprawnienia architektoniczne 2019)
Zabezpieczenie drewna
Istnieje wiele metod ochrony drewna przed szkodnikami. Metodą ochrony drewna w składach w lesie lub tartaku jest korowanie, zapobiega ono atakowaniu przez niektóre szkodniki początkowo żerujące w korze drzewa. Surowiec, który został opanowany przez szkodniki powinien być przecierany w okresie zimowym aby zapobiec wnikaniu szkodników do wnętrza drewna. Istnieje również możliwość ochrony drewna w metodami chemicznymi. Polega ona na zaimpregnowaniu drewna środkami działającymi zabójczo na owady, przy czym są niegroźne dla człowieka i posiadają wiele innych właściwości pożądanych na przykład odporność na ogień. (uprawnienia budowlane)
Zwalczanie owadów
Zwalczanie owadów znajdujących się w drewnie jest trudne, ze względu na podatność drewna na różne czynniki, zarówno mechaniczne jak i chemiczne. (akty prawne na uprawnienia budowlane i architektoniczne) Z racji że temperaturą optymalną owadów jest 20-28 stopni Celsjusza, to każda wyższa temperatura może być dla nich zabójcza. Owady giną już przy 50-60 stopniach i do takich właśnie temperatur rozgrzewa się drewno w celu usunięcia szkodników. Metoda ta wykonywana jest w suszarniach drewna. Istnieje również metoda naświetlania drewna promieniami gamma. Jeszcze inną metodą jest gazowanie drewna w komorach gazowych dwusiarczkiem węgla lub innymi preparatami. Istnieje także możliwość doraźnego wstrzykiwania preparatów lub nawet parafiny do otworów korytarzyków. Taka metoda rozwiązuje jedynie problem jednego osobnika i nie uchroni całego drewna przed szkodnikami.
Jedna odpowiedź
czy pająki w dużej ilości mogą powstrzymać rozwój tych owadów !u mnie na poddaszu jest ogromna ilość pojemczyn)