fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pomosty robocze deskowania przestawnego wspinającego

Pomosty robocze deskowania przestawnego wspinającego

To, jaką wielkość zestawów deskowań się wykorzysta, jest zależne od dwóch czynników, którymi są:

– parametry techniczne żurawia, które muszą być wystarczające do przemieszczenia elementów,

– wytrzymałość na obciążenia, np. na wiatr.

Pomosty robocze deskowania
Pomosty robocze deskowania

Zanim zastosuje się na budowie pomosty robocze, należy dokonać pierwomontażu (uprawnienia architektoniczne 2021). Polega to na montażu pojedynczych elementów konstrukcyjnych w gotowy do użycia pomost. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu oraz zredukowanie kosztów. Pierwmontaż może być wykonywany:

– w hali zakładu montażowego,

– na placu budowy,

– na płaskim, wyrównanym podłożu.

Pierwomontaż, demontaż oraz eksploatacja pomostów roboczych powinny przeprowadzać osoby, które są do tego celu przeszkolone pod kierunkiem kogoś z nadzoru technicznego.

Można wyróżnić pomosty robocze:

– z wózkiem,

– bez wózka.

W literaturze fachowej można się spotkać z określeniami: z ruchomą konsolą i konsolą stałą.

W przypadku pomostów roboczych z wózkiem płytę formującą montuje się na wózku. Wózek ten pozwala na odsunięcie płyty deskowania od ściany na określoną odległość. Jest to z reguły 70-80 cm (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Ma to na celu oczyszczenie oraz montaż zbrojenia innych elementów, które są potrzebne w następnych etapach prac. Z kolei pomost roboczy bez wózka wyposażony jest w elementy wsparcia (czyli przeguby uchylne) dla elementów podporowych płyt deskowania. Konstrukcja podparcia pozwala na odchylenie deskowania od ściany, żeby móc uwolnić płytę.

W projekcie montażu deskowania przestawnego należy zawrzeć informacje takie jak:

– kolejność przebiegu procesów wraz z montażem i demontażem deskowania,

– ciężar poszczególnych elementów deskowania lub elementów systemu,

– rodzaj i liczbę zakotwień,

– rozstaw podpór ukośnych (zastrzałów),

– liczbę i wymiary podestów roboczych wraz z wymaganymi zabezpieczeniami przed upadkiem oraz drogi komunikacyjne,

– określone punkty mocowania dla potrzeb transportu elementów za pomocą żurawia.

Deskowania samowznoszące

Deskowanie samowznoszące (samowspinające) to jedna z najnowocześniejszych metod formowania ścian. Praktycznie wszystko odbywa się bez wykorzystania żurawia (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Pozwala to na przyspieszenie postępów na budowie. Używa się je do wykonywania trzonów takich obiektów jak:

– budynki wielokondygnacyjne,

– ściany monolityczne zewnętrzne wysokich budynków użyteczności publicznej, mieszkalnych, filarów mostowych, pylonów mostowych, zbiorników.

Deskowanie samowznoszące zostało wykorzystane przy budowie budynku administracyjnego i filarów (245 m) wiaduktu w Millau we Francji.

Na system samowznoszący składają się:

– typowe elementy systemu deskowań przestawnych,

– rozwiązania mechaniczne i hydrauliczne.

Dzięki mechanizmowi wspinania, który jest hydraulicznie napędzany, cała konstrukcja wznosi się samoczynnie do góry. Ten system pozwala na wykonywanie prac budowlanych na dużych wysokościach bez względu na warunki pogodowe.

Zalety deskowań samowznoszących

Do najważniejszy zalet deskowań samowznoszących można zaliczyć przede wszystkim utrzymanie wysokiego tempa realizacji obiektów. Charakteryzuje się to krótkim czasem montażu (przemieszczenia) deskowania. Oprócz tego można prowadzić roboty związane z deskowaniem niezależnie od prędkości wiatrów czy opadów atmosferycznych. Prędkość wiatru może nawet dochodzić do 70-80 km/h. Kolejną zaletą jest to, że nie trzeba wykorzystywać żurawia do prowadzenia prac. Jest to znaczące zwłaszcza w przypadku takich obiektów, które mają ograniczony plac budowy i nie można ustawić odpowiedniej liczby żurawi, a to zmniejsza ich wydajność. Oprócz tego deskowania samowznoszące potrafią dopasować się do złożonych kształtów budynków. Zapewniają również bezpieczną pracę. Jest to możliwe dzięki powierzchni roboczej, która jest obudowana przed przed działaniem wiatru i czynników atmosferycznych. Oprócz wzrostu bezpieczeństwa pracowników, można zauważyć wzrost wydajności pracy.

Do podstawowych celów deskowania samowznoszącego można zaliczyć:

– zapewnienie wszystkich technicznych zalet deskowań wielkopowierzchniowych na wysokości – przy zachowaniu takiego samego bezpieczeństwa jak na powierzchni terenu,

– uniezależnienie cyklu przestawiania deskowań od żurawia.

Do układania mieszanki betonowej oraz montażu kotew wykorzystuje się pomost do betonowania (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Bezpieczna komunikacja pomiędzy podestami roboczymi zapewniona jest dzięki wewnętrznym drabinom (schodniom). Szyny wspinania do ściany kotwi się wykorzystując elementy kotwiące, a także stożki (czyli płytki), które mocuje się w betonie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com