Polimerowa i gipsowa gładź
Na wybranie odpowiedniej szpachlowej gładzi do stworzenia wykończeniowej warstwy wypływają przede wszystkim indywidualne przyzwyczajenia, jakie posiadają wykonawcy. Szpachlową gładź stosuje się powszechnie przy tworzeniu wykończeniowej warstwy na ścianach znajdujących się w środku budynku. Nakłada się ją w warstwach, których grubość nie wynosi więcej od 1 mm. Jej głównym zadaniem jest stworzenie powierzchni na ścianie, jaka będzie gładka. Efekt ten uzyskuje się na wiele różnych sposobów, stosując do tego celu różnorodne produkty i techniki związane z nakładaniem. (uprawnienia budowlane 2023)
Nakładanie gładzi na ścianę
Gipsowa, jak i polimerowa gładź stosowana jest w celu wykonania wykończeniowej warstwy na suficie i ścianie. W sytuacji, gdy na ścianie znajdują się duże ubytki, w takim wypadku zaleca się zastosowanie miejscowe gipsowej szpachli. Przykładowo gipsowa szpachla „Start” nakładana może zostać na warstwie o grubości wynoszącej od 1 do 30 mm. Spoinując płyty kartonowo – gipsowe można z kolei użyć twardej szpachli gipsowej z zastosowaniem zbrojącego materiału, albo też gotowe szpachlowe masy polimerowe wraz z papierową taśmą. W celu stworzenia ostatniej z warstw poza sypkimi produktami stosuje się również gotowe szpachlowe masy, np. Greinplast SA czy SW. (uprawnienia budowlane segregator)
Różnice między gładziami
Jedną z najważniejszych różnic między gładzią polimerową a gipsową jest spoiwo, jakie zastosowane jest w tych produktach. Mając na uwadze gipsową gładź spoiwem jest w dużej mierze gips, natomiast mówiąc o polimerowej gładzi spoiwo stanowi polimer. Polimer to inaczej dyspersja oparta na bazie polioctanu winylu. Zarówno w jednym, jak i w drugim produkcie wypełniaczem jest węglan sodu. Warto jednak wiedzieć, że mając do czynienia z gładzią GP zastosowana w niej mączka jest dużo bardziej drobna. Do zalet gładzi gipsowej i polimerowej zaliczyć można komfort pracy, ponieważ są one proste w nakładaniu oraz w przeprowadzaniu prac szlifierskich. Gips zastosowany jako spoiwo do gładzi wykazuje wrażliwość na jakość wody, z którą rozrabia się go, dlatego też ważną kwestią jest to, aby woda była czysta. Istotnym aspektem jest tu również czystość narzędzi, co czasami na budowie nie jest łatwe do zachowania. Kiedy jednak nie zadbamy o higienę podczas pracy, gips utraci swoje parametry i jego wiązania będą przebiegać w szybszym tempie. (uprawnienia budowlane testy)
Czas wiązania
Chcąc skrócić czas wiązania gładzi bardzo duży wpływ na to ma niska temperatur oraz wilgotność. Gips, jaki ulegnie związaniu w nieodpowiednich warunkach będzie dużo słabszy. W laboratoryjnych warunkach czas otwarty związany z pracą wynosi 3 godziny, a na budowie jednak ulega on zmniejszeniu nawet dwukrotnie. Jeżeli warunki będą niesprzyjające, czas ten jeszcze bardziej może się skrócić. W przypadku polimerowej gładzi GP wiążącym czynnikiem jest tylko polimer. Nie zastosowano tu gipsu. Warto zaznaczyć, że gładź nie wiąże się, lecz wysycha. W związku z tym czas przydatności jej do użycia po dokonaniu rozrobienia jest stosunkowo długi i wynosi minimum 24 godziny. Na czas głównie wpływają jednak warunki przechowywania. (uprawnienia budowlane cena)