fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Połączenia, złącza i styki

Połączenia prefabrykowanych elementów znacznie wpływają na szybkość oraz przebieg montażu czy na wykorzystanie podczas niego montażowego sprzętu. Połączenie wpływają też na terminy wykonania budynku. Ważne są także ekonomiczne efekty. Podczas łączeń elementów stosuje się różnego typu rozwiązania dotyczące złączy oraz styków (uprawnienia budowlane). Styk to kontakt bezpośredni prefabrykowanych łączonych elementów. Pomiędzy prefabrykatami, które się łączą jest przestrzeń, nazywana inaczej spoiną. Poprzez złącza rozumiemy spoinę, styki oraz dodatkowe elementy typu płaskowniki, śruby, pręty itp.

połączenie budowlane
połączenie budowlane

Z czego składa się złącze?

Złącze składa się z kilku części, gdzie każda z nich spełnia określone zadanie (testy uprawnienia budowlane). Mamy tu konstrukcyjną część zapewniającą przejęcie działających w złączu sił, izolacyjną część, która odpowiada za termiczną i akustyczną izolację budynku w miejscu, gdzie mamy złącze. Trzecią częścią jest część uszczelniająca, która zapewnia nie przenikanie opadowych wód w złączu oraz wiatru do środka danego budynku. W prostych rodzajach złącz zastosowanie jednego materiału spełnia wszystkie zadania, jakie spełniają oddzielne części. Podstawowe warunki, jakie muszą spełniać połączenia to: przenoszenie sił, jakie występują w złączach, zabezpieczenie obiektu od wewnątrz od deszczu i wiatru oraz zabezpieczenie cieplnej i akustycznej izolacji w złączu. Nie może być ona mniejsza od izolacji łączonych elementów. Warunkiem jest także zapewnienie dobrej trwałości połączeń, prostota konstrukcji złącza, która zapewnia szybkie oraz proste wykonanie, dostateczna ogniowa odporność złączy, estetyczny wygląd oraz niski koszt ich wykonania. Pierwsze cztery warunki są warunkami podstawowymi, które muszą spełniać każde złącza.

Połączenia liniowych prefabrykatów

Podczas prefabrykacji stosowane połączenia prefabrykowanych żelbetowych elementów można podzielić na cztery grupy. Zależą one od podobieństwa do wykorzystywanych połączeń w tradycyjnych konstrukcjach. Elementy dzielimy na drewniane, stalowe, kamienne oraz stosowane w monolitycznych żelbetowych konstrukcjach. Od niedawna stosuje się także połączenia elementów za pomocą kleju. W drewnianych i kamiennych konstrukcjach nie można było przenieść bez żadnych zmian do połączeń żelbetowych elementów. Złącza wykorzystywane w stalowych i monolitycznych żelbetowych konstrukcjach są takie same materiałowo jak te, używane do prefabrykowanych konstrukcji i elementów ze stali i betonu (program egzamin uprawnienia 2021).

Rodzaje złączy

Patrząc na rozwiązania połączeń opartych na stykach w betonowych, stalowych i żelbetowych konstrukcjach można wyróżnić 5 rodzajów złączy. Są to złącza betonowe, żelbetowe, stalowe, klejone oraz żelbetowo – stalowe. Z punktu widzenia rodzaju łączonych elementów wyróżniamy złącza wzajemne belkowych elementów, płytowych elementów z belkami oraz słupów z belkami. Podział obejmuje także słupowe elementy oraz słupowe z fundamentem (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com