Połączenia o typie jętka – krokiew
Kleszcze albo jętki są to elementy, które można zaleźć w większościach dachowych więźb , (uprawnienia budowlane kontakt). Są one bardzo ważnymi częściami w układzie konstrukcyjnym płatwiowo –kleszczowym bądź, krokwiowo – jętkowym. Podczas awarii przeważne zawodne stają się połączenia, a nie niewystarczający przekrój kleszczy czy jętki. Należy pamiętać, że kleszcze i jętki to nie są nazwy, które stosuje się zamiennie. Są to podobne elementy, które spełniają w więźbowej konstrukcji różne role. Przy konstrukcjach opierających się tylko na murłatach, czyli krokwiowo – jętkowych mamy do czynienia z jętkami, natomiast kleszcze stosuje się w układzie opartym na stolcowych ramach i murłatach w płatwiowo – kleszczowym układzie. Jętki zazwyczaj są jednogałęziowe, choć czasami można spotkać je w dwugałęziowym wydaniu. Kleszcze nie muszą obejmować żadnej z krokwi, ponieważ są dwugałęziowymi elementami. Dlatego też często kleszcze i jętki są pojęciami, które czasami stosuje się zamiennie, choć w rzeczywistości tak nie jest.
Śrubowe połączenia
Śrubowe połączenia są bardzo podobne do połączeń, podczas których wykorzystuje się ciesielskie wkręty. Różnica polega na konieczności wykonania nawierceń otworów przed dokonaniem montażu. Obowiązują tu podobne rozstawy minimalne odległości od krawędzi krokwi i jętki i rozstawy łączników. Nie stosując odpowiedniej wymaganej minimalnej odległości śrub do końca jętki, którą liczy się wzdłuż włókien powoduje, że drewno może zacząć się rozwarstwiać. Ma to miejsce, kiedy tarcica jest dodatkowo mokra. Stosując dobre praktyki w budownictwie lepiej unikać takich nieodpowiednich rozwiązań.(uprawnienia budowlane 2022)
Nakładkowe połączenia na ciesielskie wkręty i gwoździe
Dużym zainteresowaniem i popularnością cieszy się wykonanie połączeń za pomocą ciesielskich wkrętów. Zainteresowanie wynika przede wszystkim z tego, że jest to szybkie i proste rozwiązanie. Chcąc poprawnie dokonać tego rodzaju połączeń należy zastosować odległości minimalne łączników od łączonych elementów oraz końca jętki. Takie wartości są podane w normach Eurokod 5. W związku z brzegowymi warunkami wkrętów nie wolno dowolnie ich rozmieszczać. Dobrym rozwiązaniem będzie tu symetryczny rozstaw wkrętów w stosunku do punktu przecinania się osi dwóch elementów. Często w praktyce można spotkać przypadkowe rozmieszczanie łączników, co nie jest dobrym pomysłem. (uprawnienia budowlane program)
Doczołowe i nakładkowe połączenia
Kiedy krokwie i jętki nie są względem siebie współosiowe, w takim przypadku stosuje się nakładkowe połączenia. Swoją krawędzią jętka przylega do boku krokwi. Takie połączenie wykonuje się z zastosowaniem trzpieniowych łączników. Są to śruby wkręty albo gwoździe. Doczołowe połączenia występują, kiedy osie krokwi oraz jętek w rzucie pokrywają się. Oba te elementy powinny mieć tą samą szerokość, co wpłynie na możliwość wzajemnego ich połączenia perforowanymi bądź kolczastymi płytkami. Kolczaste rodzaje płytek stosuje się w prefabrykowanych produkcjach dachowych wiązarów. Trzeba zastosować w tym wypadku prasy, aby zagłębić je w drewnie.