fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycia przy pomocy łupku lub cementowo – azbestowych płyt

Takie krycia są dużo lżejsze niż pokrycia przy użyciu ceramicznych dachówek (egzamin na uprawnienia budowlane). Odznaczają się one także dużo większą trwałością. Krycie wykonuje się poprzez wieszanie na łatach płytek albo deskowanie z desek o grubości minimalnej 25 mm. Deski powinny być wąskie, ponieważ wtedy zapobiegniemy pękaniu płytek na wskutek ich wysychania. Łupkowe płytki, które mają wymiary 20×25 aż do 41×66 oraz grubość 5-8 mm przybija się za pomocą gwoździ do desek albo łat.

Pokrycia przy pomocy łupku

Jak odbywa się układanie?

Układanie odbywa się pojedynczo albo podwójnie na zakład, w równoległych do okapu warstwach albo ukośnie. Stwarza to bardzo urozmaicony i estetyczny rysunek. Występują także azbestowo – cementowe faliste płyty, o grubych i drobnych falach. Krycie tymi płytami wykonuje się na łaceniu, zachowując odstępy łat co 0,59 oraz 1,18 m z zakładami na grubej fali V2 albo P/2 drobnej fali i na 20 cm jednego na drugi rząd. Płyty przykręca się do łat specjalnymi śrubami, na ołowianych i stalowych podkładkach. Krycie papą jest tanim rozwiązaniem. Zazwyczaj za jej pomocą kryje się płaskie dachy. Układa się je na drewnianym, jak i na cementowym podłożu (program na uprawnienia budowlane). Nie jest wskazane pokrycie papą dachu o spadku wynoszącym więcej niż 1:3, ponieważ mogą w tej sytuacji wyciekać lepiszcza i papa może zacząć obrywać się.

Deskowanie pod papę

Deskowanie pod papę wykonuje się z wąskich desek, które przybija się do czoła oraz równolegle w stosunku do okapu. Papą kryje się jedno albo wielowarstwowo. Papa może być też układana prostopadle albo równolegle do okapu. W pierwszej sytuacji jeden z brzegów rozwiniętej rolki trzeba zagiąć na okapową deskę oraz przybić gwoździami, które mają duże łebki, co 5 cm. Drugi brzeg przybija się w rzadszych odstępach, co 25-40 cm i kolejno nakłada się na zakład na drugą rolkę minimum 10 cm. Po nałożeniu przybija się w odstępach wynoszących 5 cm papiakami. Zakłady dodatkowo podkleja się lepikiem. Przy podwójnym kryciu drugą warstwę nakleja się na pierwszą z zakładami wynoszącymi 10 cm.

Podczas łączenia papy należy zwrócić uwagę aby styki były delikatnie ukośne, ponieważ wtedy nie będzie ściekać po nich woda. Podwójnie kryje się przeważnie kosze (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Chcąc połączyć krycia dachowych połaci z obróbką ogniowych murów trzeba zastosować trójkątne listy, które umożliwiają łagodne podginanie papy u góry, na wysokość wynoszącą 10 do 15 cm.

Prostopadłe krycie

Prostopadłe do okapu krycie wykonuje się na trójkątnych listwach (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Przybija się je do deskowania gwoździami co 93 cm. Na przybita papę do listwy nakłada się na zakład papę drugiej roli i znowu przybija gwoździami w odstępach co 5 cm. Kalenicę pokrywa się pasem o szerokości 30-40 cm. Jest on przyklejony i przybity do kalenicy w sposób równoległy. Papowe gwoździe muszą być ocynkowane, wówczas gdy pozostają one na wierzchu. Trzeba je przybijać na podkładkach wykonanych z kawałków papy. Nieocynkowane gwoździe z wierzchu muszą być powleczone dachowym lepikiem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com