Podsumowanie 44 sesji egzaminacyjnej
Jak przedstawiają się statystyki z egzaminu w sesji JESIEŃ 2024?
W artykule znajdziesz:
Podsumowanie sesji egzaminacyjnej - jesień 2024
Kiedy odbył się egzamin?
Egzamin w sesji JESIEŃ 2024 odbył się 22 listopada 2024 r. W tym dniu . W tym dniu w całej Polsce odbył się egzamin pisemny. Został on przeprowadzony w dwóch częściach:
- o godzinie 10:00 do egzaminu przystąpili kandydaci ubiegający się o uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej,
- o godzinie 13:00 egzamin zdawali pozostali kandydaci w innych specjalnościach.
Ile osób przystąpiło do egzaminu?
Do egzaminu pisemnego podeszło wówczas 2664 osób. Wynik ten znacząco odbiega od poprzedniej sesji egzaminacyjnej – sesji wiosennej – w której wzięło udział 3209 osób.
Do egzaminu ustnego w sesji jesień 2024 r. podeszło 3051 osób. I tu również liczba jest znacząco mniejsza niż jesienią, gdzie kandydatów było 3400.
Do egzaminu ustnego podchodzi zawsze więcej osób niż do egzaminu pisemnego. Dlaczego? Do drugiej części podchodzą osoby, które powtarzają egzamin ustny po uzyskaniu negatywnego wyniki w poprzedniej sesji egzaminacyjnej. Warto pamiętać, że uzyskując negatywny wynik z testu nie można podejść do egzaminu ustnego. Natomiast negatywny wynik z egzaminu ustnego nie kasuje pozytywnego wyniki egzaminu pisemnego. W związku z tym kandydat nie musi ponownie podchodzić do testu, wystarczy podejść ponownie do egzaminu ustnego zdawanego przed komisją egzaminacyjną.
Średnia zdawalność
- egzaminu pisemnego 93,84%
- egzaminu ustnego - 75,48%
Wyniki z podziałem na specjalności i Okręgowe Izby
Wyniki egzaminu, a specjalność
Ogólna zdawalność egzaminu na uprawnienia budowlane wyniosła 84,04%. W porównaniu z poprzednią sesją egzaminacyjną, gdzie wynik wynosił 83,87%, jest ona nieznacznie wyższa.
Wyniki egzaminu wykazały, że średnia zdawalność egzaminu pisemnego wyniosła 93,84%, zaś ustnego – 75,48%.
W sesji jesień 2024, 2303 osoby uzyskały uprawnienia budowlane. Najwięcej osób starało się o uzyskanie uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Dla tej specjalności wydano 971 decyzji. Kolejną najbardziej obleganą specjalnością, podobnie jak w poprzedniej sesji egzaminacyjnej, jest specjalność sanitarna (459 osób).
Z kolei najmniejsza liczba osób, tylko 27, uzyskała uprawnienia w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym, a 39 osoby w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej. Warto zauważyć, że w tej sesji, podobnie jak w poprzedniej, nikt nie podszedł do egzaminu w specjalności inżynieryjnej wyburzeniowej.
Liczba nadanych uprawnień w poszczególnych Okręgowych Izbach Inżynierów
Najwięcej Uprawnień Budowlanych przyznano w Mazowieckiej OIIB (355). Warto zauważyć że w poprzedniej sesji egzaminacyjnej uprawnień w tej Izbie było również najwięcej spośród innych Izb. Wówczas wynik nieznacznie różnił się od obecnego i wynosił 429.
Kolejną Izbą, która przyznała największą liczbę uprawnień jest Śląska OIIB (241) i dalej Lubelska OIIB (188). W poprzedniej sesji drugie miejsce również zajęła Izba Śląska. Natomiast Izba Lubelska zdetronizowała Izbę Wielkopolską.
Najmniejsza liczba uprawnień została przyznana w Izbie Lubuskiej Izbie Lubuskiej (59).