Podsumowanie XLIII sesji egzaminacyjnej
Jaka jest zdawalność egzaminu na uprawnienia budowlane?
W artykule znajdziesz:
Podsumowanie sesji egzaminacyjnej - wiosna 2024
Wyniki egzaminu jesień 2023
W dniu 24 maja 2024 r. odbył się egzamin pisemny na Uprawnienia Budowlane. W tym dniu w całej Polsce odbył się egzamin pisemny. Został on przeprowadzony w dwóch częściach:
- o godzinie 10:00 do egzaminu przystąpili kandydaci ubiegający się o uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej,
- o godzinie 13:00 egzamin zdawali pozostali kandydaci w innych specjalnościach.
Do egzaminu pisemnego podeszło wówczas 3209 osób. Wynik ten jest wyższy w porównaniu z poprzednią sesją egzaminacyjną, do której podchodziło 2773 osób.
Do egzaminu ustnego w sesji wiosna 2024 r. podeszło 3400 osób. Wynik jest wyższy niż liczba osób z samego testu, ponieważ wiele osób powtarzało egzamin po uzyskaniu negatywnego wyniki jesienią 2024r. Warto pamiętać, że uzyskując negatywny wynik z testu nie można podejść do egzaminu ustnego. Natomiast negatywny wynik z egzaminu ustnego nie obliguje do ponownego pisania testu w kolejnej sesji. W takiej sytuacji wystarczy podejść ponownie do egzaminu ustnego zdawanego przed komisją egzaminacyjną.
Średnia zdawalność egzaminu pisemnego to 83,87%.
Wyniki z podziałem na specjalności i Okręgowe Izby
Wyniki egzaminu, a specjalność
Wyniki egzaminu wykazały, że średnia zdawalność egzaminu pisemnego wyniosła 89,5%, zaś ustnego – 78,56%.
Ogólna zdawalność egzaminów we wszystkich okręgowych izbach inżynierów budownictwa wyniosła 83,87%. Wynik jest wyższy niż w poprzedniej sesji egzaminacyjnej, ale nieznacznie.
W tej sesji, 2671 osoby uzyskały uprawnienia budowlane. Najwięcej osób starało się o uzyskanie uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Dla tej specjalności wydano 1183 decyzji. Kolejną najbardziej obleganą specjalnością, podobnie jak w poprzedniej sesji egzaminacyjnej, jest specjalność sanitarna (532 osób).
Z kolei najmniejsza liczba osób, tylko 27, uzyskała uprawnienia w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym, a 49 osoby w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej. Warto zauważyć, że w tej sesji, podobnie jak w poprzedniej, nikt nie podszedł do egzaminu w specjalności inżynieryjnej wyburzeniowej.
Liczba nadanych uprawnień w poszczególnych Okręgowych Izbach Inżynierów
Najwięcej Uprawnień Budowlanych przyznano w Mazowieckiej OIIB (429). Warto zauważyć że w poprzedniej sesji egzaminacyjnej uprawnień w tej Izbie było również najwięcej spośród innych Izb. Wówczas wynik nieznacznie różnił się od obecnego i wynosił 422.
Kolejną Izbą, która przyznała największą liczbę uprawnień jest Śląska OIIB (278) i dalej Wielkopolska OIIB (244). W poprzedniej sesji drugie miejsce również zajęła Izba Śląska. Natomiast Izba Wielkopolska zdetronizowała Izbę Małopolską.
Najmniejsza liczba uprawnień została przyznana w Izbie Lubuskiej Izbie Lubuskiej (47).