fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podpory z pali żelbetowych

Podpory z pali żelbetowych są najtańsze i najbardziej popularne (egzamin na uprawnienia budowlane). Pozwalają one na wyeliminowanie ciężkich przyczółków i filarów. Pozwalają one na to, że szybko i łatwo można zamontować most. Dodatkowo pozwala to na wykonanie konstrukcji nośnej mostu w postaci belek ciągłych. Wpływa to na zmniejszenie rozpiętości przęseł i związanej z nią wysokości konstrukcyjnej. Podpory z prefabrykowanych pali żelbetowych należy stosować przy przejściu terenów zalewowych i bagnistych.

Podpory z pali żelbetowych
Podpory z pali żelbetowych

Pale, które wbija się w rząd po rozkuciu głowic należy połączyć oczepem żelbetowym, który jest wykonany na mokro. Wówczas można uzyskać trwałe i sztywne połączenie, które ma formę ramy wieloprzęsłowej, czyli jarzma.

Rozpór łuku ma wpływ na wymiary i kształt filarów czy przyczółków. Masywną bryłą jest część dolna filara, która znajduje się pomiędzy wezgłowiem łuku a fundamentem. Z kolei górna część filara jest masywna wtedy, kiedy występuje spora różnica w wielkości rozporu sąsiednich przęseł. Dotyczy to mostów o łukach płaskich bądź wtedy, kiedy filar umiejscowiony jest pomiędzy dwoma przęsłami o znacznej różnicy rozpiętości.

Mosty łukowe

W mostach o łukach wyniosłych stosuje się filary, które charakteryzują się lekką nadbudową. Może to mieć miejsce wtedy, kiedy siły poziome parcia są stosunkowo niewielkie. Przyczółkami mostów łukowych są masywne bryły, które wpuszcza się w teren (program na uprawnienia budowlane). Jego kształt powinno się dopasować do przebiegu linii ciśnień. Stopy fundamentów przyczółków mogą mieć niewielkie pochylenie w kierunku przęsła. Można je też schodkowo zazębić.

Przyczółki i filary mostów łukowych buduje się z kamienia bądź betonu. Na przyczółki wysokie działa niewielki rozpór. Z tego powodu można je zrobić z żelbetu w postaci ścianek teowych, które wzmocni się zbrojeniem.

Jeżeli okaże się, że konieczne jest zmniejszenie ciężaru przyczółku, to korpus może być wykonany w postaci wielokomorowych skrzyń z żelbetu, które należy ustawić na masywnym bloku fundamentowym.

Żelbet w budowie filarów mostów łukowych wykorzystuje się tylko po to, żeby wykonać nadłożyskową część o lekkiej konstrukcji. Ma ona wpływ na zmniejszenie ciężaru filara.

Mosty wiszące

Filary mostów wiszących mają takie kształty:

– w dolnej części – kształt filara mostu belkowego,

– w górnej części – kształt w formie słupów, które służą do podparcia lin nośnych, które są stężone ze sobą u góry i pod pomostem.

Aktualnie coraz rezygnuje się ze stosowania podpór masywnych, które są na wysokości całego filara. Robi się to wyłącznie w dolnej części. Podpory wykonuje się z kamienia bądź betonu. Górna część zrobiona jest z ramownic żelbetowych lub stalowych słupów, które są stężone poprzecznie. Opiera się je przegubowo lub mocuje się je na sztywno w dolnej części filara (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Przyczółki mostów wiszących, które mają zakotwione w belkach usztywniających pasma nośne, są podobne do przyczółków mostów belkowych. Pasma nośne mostów wiszących montuje się w specjalnych blokach, które są masywne. Wykonuje się to bezpośrednio w gruntach skalistych.

W zależności od przekrojów poprzecznych przęseł mówi się o mostach o belkach:

– prostokątnych,

– teowych,

– dwuteowych,

– skrzynkowych.

Dodatkowo istnieją mosty o stałych i zmiennych wysokościach płyt i belek. Ze względu na sposób wykonania spotyka się mosty, które są betonowane na miejscu oraz prefabrykowane.

Mosty płytowe

Mosty płytowe to mosty, których elementy główne przenoszą obciążenia na podpory. Ich zaletami są:

– mała wysokość konstrukcyjna,

– możliwość podparcia płyty na słupach, które ustawia się dowolnie,

– prostota konstrukcji,

– krótszy okres budowy niż w przypadku mostów belkowych.

Mają one jedną wadę. Jest nią to, że są one bardzo ciężkie. Jest to spowodowane znacznymi ilościami użytego betonu. Z tego też powodu ich zakres stosowania ogranicza się do niewielkich rozpiętości przęseł (programy do uprawnień architektonicznych).

Przez to, że mosty płytowe mają małą wysokość konstrukcyjną, są one odpowiednie do budowy wiaduktów drogowych oraz skrzyżowań rożnopoziomowych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com