fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podkładami betonowymi są wszystkie rodzaje podkładów, które stosuje się w przypadku transportu szynowego, w którym beton jest podstawowym materiałem (egzamin na uprawnienia budowlane). Z tego powodu dotyczy to przede wszystkim:

– podkłady betonowe o kratowym ustroju sprężonym,

– podkłady z betonu sprężonego z uzbrojeniem strunowym bądź kablowym,

– bloki betonowe podszynowe monolityczne, które są zbrojone wkładkami stalowymi,

– podkłady żelbetowe,

– podkłady blokowe z łącznikami stalowymi.

Beton można łatwo formować. Z tego powodu projektowanie podkładów betonowych wiąże się z tym, że nadaje się im odpowiedni kształt i jednocześnie racjonalne zastosowanie odpowiedniego zbrojenia. Należy także wziąć pod uwagę charakter i wielkości sił, które działają na podkład w torze.

Podkłady betonowe
Podkłady betonowe

Podkład BI-3

Podkład BI-3 złożony jest z 2 krótkich i wysokich bloków żelbetowych. Łączone są one ze sobą łącznikiem stalowym. Jest to podkład odpowiedni do układania na liniach drugorzędnych i w torach stacyjnych. Tego rodzaju podkład może ważyć od 205 do 215 kg. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju łącznika.

Podkład wstępnie sprężony

Podkłady wstępnie sprężona są idealne dla torów głównych (testy 2021 uprawnienia). Prototypem takiego podkładu był podkład ST-3, który wzorowano na angielskim podkładzie Dowsette’a. Wprowadzono go w 1952 roku. Jednak szybko zastąpiono go serią podkładów INBK (3, 4, 5, 6 i 7). Spowodowane to było:

– bardzo dużym ciężarek – 250 kg,

– poważnym zużyciem stali – ponad 10 kg,

– dużą długością.

Aktualnie produkuje się  2 typy podkładów wstępnie sprężonych. Są to podkłady INBK-3 i INBK-4. Różnią się one między sobą długością i sposobem zbrojenia. Obecnie opracowuje się podkłady INBK-6 i INBK-7s. Mają być one prototypami dalszej produkcji. Ich budowa opiera się na zasadniczych wymiarach podkładu. Różnią się one jednak kształtem. Podkłady INBK-3 i 4 należą do typu III, a podkłady INBK-6 i 7s do typu IV oraz zbrojenia. W ich dolnej części środkowej zastosowano zwężenie, a nie wycięcie. Dzięki temu możliwe jest oparcie podkładu na całej długości na podsypce. Jednocześnie można zachować walory zmniejszenia wpływu momentu zginającego. Oprócz tego można także zabezpieczyć przed tworzeniem się rys. Dodatkowo podkłady pozwalają na to, że można łatwiej utrzymać tor przy zwiększonych szybkościach ruchu (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Przytwierdzenie

Ze względu na sztywność i kruchość betonu konieczny jest specjalny sposób przytwierdzenia szyny do podkłady betonowego. Różni się on od przytwierdzenia do podkładów drewnianych czy stalowych. Mało ważna jest tutaj wielkość powierzchni oparcia podkładki stalowej, dlatego podkładkę można zmniejszyć.

Przekładka z elastycznego materiału jest potrzebna wtedy, kiedy należy:

– zabezpieczyć podkład przed kruszeniem się,

– zapewnić możliwości sprężynowania przy jednoczesnym zapobieżeniu powstawania luzów.

Umieszcza się taką przekładkę pod stalową podkładką. Przekłada może być zrobiona z miękkiego materiału, drewna, gumy bądź bitumu. Jej zadaniem jest także zapewnienie izolacji elektrycznej.

Opórki przeciwpełzne nie znajdują zastosowania przy torze na podkładkach betonowych. Jest to spowodowane tym, że mogą one niszczyć beton. Dodatkowo przewodzą prąd przez kontakt z betonem. Z tego powodu zadaniem docisku szyny do podkładu jest zabezpieczenie szyn przed pełzaniem. Dlatego też powinien on być większy niż w przypadku podkładów drewnianych. Jednocześnie należy dostosować docisk do właściwości elastycznych materiału podkładki.

Do najprostszych sposobów przytwierdzenia zalicza się przymocowanie bezpośrednie. Jest to sposób, który wykorzystuje się w aktualnie produkowanych podkładach żelbetowych oraz strunobetonowych na PKP. Wkręty lub haki sprężyste mają za zadanie dociskanie stopki szyny do podkładki stalowej. Jednocześnie mocowana jest wówczas sama podkładka. Jest to przymocowanie idealne dla szyn typu ciężkiego.

Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com