Podejście krytyczne do spawanych konstrukcji
Inżynierskie krytyczne podejście ma na celu wspomóc proces projektowania spawanych konstrukcji i poddać go ocenie niezgodności, jakie się tu pojawiają. Wiążą się one z ich przydatnością do użytkowania w dalszym okresie czasu.(uprawnienia budowlane) Zgodnie z ideą ECA przeprowadzając analizę konstrukcji korzystać należy z zasady dotyczącej mechaniki pękania i innych mechanizmów, w związku z którymi powstają takie uszkodzenia, jak zmęczenie, korozja, pełzanie, kawitacja itp. Inżynierskie krytyczne podejście (ECA) polega na analizie wiedzy związanej z mechanizmem niszczenia spawanej konstrukcji. Analizie poddaje się naprężenia, jak i własności, jakie posiadają materiały. Obecnie wykorzystywane spawalnicze technologie nie sprawiają, że możemy uzyskać idealne połączenia bez żadnych niezgodności. Patrząc na spawane konstrukcje należy określić wymagania związane z maksymalnym dopuszczalnym wymiarem obejmującym niezgodność . (uprawnienia budowlane program)
Metoda związana z mechaniką pękania
W Wielkiej Brytanii w 60 latach XX wieku Instytut Spawalnictwa TWI zapoczątkował pierwsze badania związane z mechaniką pękania. Opisywały one, jak zachowuje się konstrukcja, która posiada niezgodności. Wraz z postępem nauki, który pomagał zrozumieć mechanikę pękania, powstał dokument PD 6493. Zawarte w nim były pierwsze wytyczne odnośnie sposobu oceny oraz poziomu akceptacji niezgodności w spawanych złączach. Dokument ten rozwijał się wraz z pojawiającymi się wymaganiami gazowego oraz naftowego przemysłu dla wiertniczych platform morskich, znajdujących się na Morzu Północnym. Wymaganie te zawierały wytyczne obejmujące bardzo dużą liczbę spawanych połączeń. Właśnie to wpłynęło, że dokument został poszerzony o zasady związane z oceną zmęczeniowych pęknięć. Zminimalizowano w ten sposób liczbę napraw spawalniczych niezgodności, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo konstrukcji, która była narażona na pracę w morskim agresywnym środowisku oraz na zmęczenie.(uprawnienia budowlane kontakt)
Zastosowanie krytycznego inżynierskiego podejścia
Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się coraz to większe zastosowanie zasad związanych z inżynierskim krytycznym podejściem przy pracach budowlanych przesyłowych rurociągów. Rurociągi te są rozległymi rodzajami konstrukcji, gdzie ich długość wynosi niekiedy nawet kilkaset kilometrów. To powoduje, że przeprowadzenie kosztownych badań jest opłacalne. Ich wyniki pozwolą obniżyć koszty związane z naprawami. Koszt związany ze zbędnymi naprawami z pewnością będzie na wyższym poziomie, niż koszt badań. To wszystko spowodowało, że obecne normy uległy rozbudowaniu. (uprawnienia budowlane segregator )
Idea użytkowej przydatności
Idea przydatności użytkowej, nazywana zamiennie ideą inżynierskiego krytycznego podejścia stosowana jest i akceptowana na całym świecie, przez duże grono inżynierów. Chcąc określić wymagania zgodnie z zasadą ECA trzeba uzgodnić je z każdą ze stron. Należy pamiętać również, że powinny one być narzędziem, które będzie uzupełniać dobrą jakość związaną z wykonaniem, a nie zastępując ją. Procedura związana z krytycznym inżynierskim podejściem opisana jest między innymi w dwóch normach. Pierwsza z nich to API 579-1/ASME FFS-1, a kolejna to BS 7910:2013+A1:2015. (uprawnienia budowlane 2022)