Sortowanie ładunków sztukowych odbywa się przy użyciu specjalnych półkrytych i krytych platform sortowniczych (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Jednocześnie należy pamiętać o tym, że sortowanie należy prowadzić:
– wyłącznie z wagonów do wagonów – wtedy z obu stron rampy potrzebne są tory kolejowe,
– łącznie z manipulacjami transporterem samochodowym – wtedy oprócz torów, należy uwzględnić pojazd samochodowy z drugiej strony.
W przypadku magazynów typowych rampy są zabezpieczone daszkami od opadów atmosferycznych wzdłuż frontu za- i wyładunkowego.
W przypadku nowoczesnych magazynów rampy znajdują się na wysokości 1,2 m ponad dojazdem kołowym. Z kolei ich szerokość powinna wynosić:
– do 3 m od strony toru kolejowego,
– nie mniej niż 2 m od strony podjazdu samochodowego.
Rampy dla podjazdu samochodów mogą być proste albo o kształcie zębów z pochyleniem 30° lub 45°.

Typizacja magazynów
Typizacja magazynów dotyczy całych budynków. Mowa tu jest zarówno o rozplanowaniu, jak i konstrukcji przy mniejszych obiektach. Z kolei w przypadku dużych magazynów typowych mowa jest o konstrukcji sekcji, które rozwiązuje się na bazie wcześniej ustalonego schematu.
Podstawowymi przyjęciami są:
– siatka kolumn,
– ogólne parametry, które dotyczą długości budynku czy sekcji, szerokości lub wysokości.
Najbardziej uniwersalna jest prostokątna siatka słupów 6×6 m (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Podczas wprowadzania torów kolejowych do magazynu można zastosować rozpiętości 6, 9 i 15 m. W przypadku wprowadzania samochodów rozpiętości te mogą być mniejsze: od 9 m w dół.
W sytuacji, kiedy wykorzystuje się żelbetowe konstrukcje belkowe w magazynach parterowych najbardziej ekonomiczne jest wykorzystanie siatki słupów 12×18 m. Magazyny parterowe mogą być długie na 200-400 m. Ich wysokość zależy przede wszystkim od:
– wysokości składowania materiałów,
– środków transportu wewnętrznego,
– skrajni sprzętu wyposażeniowego.
Wysokość sekcji przeznaczonych dla ładunków pakietowych powinna wynosić 6,4 m.
Magazyny z prefabrykatów żelbetowych
Coraz częściej konstrukcja magazynów jest z prefabrykatów żelbetowych. Podłogę magazynów należy liczyć na:
– równomierne obciążenie na poziomie ok. 1,5 T/m2,
– ciężar skupiony od kół wózków – ok. 2,5 T/m2.
Stosowana nawierzchnia betonowa jest jedno- i dwuwarstwowa. Podłogi betonowe zabezpiecza się przed ścieraniem dzięki przykryciu warstwą z asfaltobetonu. Z kolei w magazynach o mniejszym obciążeniu na podłogę wykorzystuje się kostkę betonową, którą układa się na podsypce piaskowej.
Pomosty i nadwieszenia dachowe wykonuje się z prefabrykatów żelbetowych. Pomosty najczęściej posiadają oporowe ścianki boczne na słupkach i na wspornikach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Rozwiązanie konstrukcyjne może być:
– z oparciem na ścianach magazynu i oddzielnych słupach,
– jako wspornikowe (zwykle w magazynach parterowych).
Przykładowa hala dworca towarowego o kompleksowym ujęciu zadań
Przykładowa hala dworca towarowego o kompleksowym ujęciu zadań za- i wyładunkowych oraz prac sortowniczych drobnicy składa się z:
– 2 naw skrajnych o rozpiętości (w osi słupów) 18,46 m,
– 2 naw środkowych o rozpiętości 24 m.
Na 3 rzędach słupów oraz na ramach podporowych, które przylegają do magazynów, opiera się przekrycie hali. Z prefabrykatów zaprojektowano całość konstrukcji z wyłączeniem ścian podporowych i stóp fundamentowych. Całość podzielono na 8 sekcji w kierunku podłużnym.
Dylatacje zaprojektowano w postaci podwójnych słupów i wiązarów stojących obok siebie w odległości osiowej 0,7 m. Konstrukcję pokrycia stanowią typowe płyty panwiowe (1,49×5,97×0,3 m), które wspierają się na typowych wiązarach kablobetonowych o rozpiętości 18 i 24 m.
Świetliki, które znajdują się ponad nawami o rozpiętości 6 m, mają konstrukcję stalową. Dwunawowa hala o rozpiętości 2×24 m stanowi podstawowy układ statyczny. Posiada ona słupy, które są utwierdzone w fundamentach (testy 2021 uprawnienia). Łączy się je między sobą w sposób przegubowy za pomocą ściągów w postaci dźwigarów kablobetonowych. Jako siły obciążające przyjęto:
– obciążenie suwnicami o udźwigu 5 ton,
– ciężar własny,
– obciążenie śniegiem,
– obciążenie wiatrem.
Prefabrykowane elementy hali
Prefabrykowane słupy hali osadza się w stopach kielichowych. Wykonuje się je na mokro. Belki podsuwnicowe projektuje się jako jednoprzęsłowe. Opierają się one w sposób przegubowy na słupach.
Perfabrykowanymi elementami hali są:
– słupy,
– rygle,
– belki podsuwnicowe.
Elementy te wykonuje się z betonu o Rw=200 kg/cm2. Z kolei z betonu o Rw=140 kg/cm2 wykonuje się:
– ramy podporowe,
– stopy fundamentowe,
– szkielet ściany szczytowej.
Stal okrągła o Qr=2500 kg/cm2 służy do wykonania zbrojenia elementów prefabrykowanych i elementów, które wykonuje się na mokro.