fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pielęgnacja betonu w okresie letnim i zimowym

Pielęgnacja betonu w okresie letnim i zimowym

Stropem monolitycznym nazywa się strop wykonany z betonu zbrojonego, nazywanego żelbetem. Jest on betonowany na pełnym deskowaniu, bezpośrednio na miejscu budowy. W tego rodzaju stropie potrzeby muszą być zaprojektowane dla konkretnego budynku, a co za tym idzie, sposoby pielęgnacji różnią się nieznacznie. Rozróżnia się trzy typy zbrojenia: jedno-, dwukierunkowe lub krzyżowe oraz także określa się sposób oparcia na ścianach.

Pielęgnacja betonu jest krokiem, który należy podjąć od chwili ułożenia i zagęszczenia mieszanki betonowej. Ma ona na celu osiągnięcie wymaganej wytrzymałości i trwałości danej substancji. Dla każdego rodzaju stropu proces ten będzie przebiegał inaczej. Zawsze jednak zabiegi obejmują utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności oraz ochronę betonu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Czas pielęgnacji jest różny i jest powiązany z rozwojem wytrzymałości w wierzchniej strefie betonu. Jest on zdefiniowany przez klasy  pielęgnacji. Rozróżniamy też różne rodzaje pielęgnacji: mokrą, stosowanie osłon lub stosowanie odpowiednich preparatów.

Sprawdź nasze programy, segregatory oraz pytania na egzamin ustny które znajdą się na twoim egzaminie na uprawnienia budowlane.

Pielęgnacja betonu latem

Pielęgnację betonu w Polsce dzielimy ze względu na warunki atmosferyczne. W okresie letnik beton na stropie monolitycznym trzeba zabezpieczyć przed utratą wody, która odparowuje z elementu. Można tutaj wyróżniać pielęgnację wodną (natryskową), układanie mokrych mat, stosowania preparatów lub najpopularniejsza – przykrywanie powierzchni betonu folią budowlaną, przymocowaną na taśmy, która zatrzymuje wodę w substancji betonu .

pielęgnacja betonu
pielęgnacja betonu

Pielęgnacja betonu zimą

W okresie zimowym bardzo istotne jest zapewnienie dwóch warunków technicznych. Beton musi uzyskać właściwą odporność zanim ulegnie zamrożeniu oraz musi on uzyskać wymaganą wytrzymałość w określonym czasie. Pielęgnacja polega na doborze odpowiednich składników do mieszanki. Ponadto na ochronie cieplnej betonu  w elemencie konstrukcji (osłona materiałami ciepłochronnymi) lub podgrzewaniu betonu w elemencie konstrukcji. Trzeba jednak pamiętać, że zmiennie składu mieszanki betonowej poprzez dodanie odpowiednich preparatów nie wystarczy i trzeba urozmaicić ten proces o dodatkowe środki pomocnicze.

Szczególnie często popełnianym błędem jest nagłe oblanie/natryskanie betonu zimną wodą. Prowadzi to do rys i spękań, czyli szoku termicznego betonu.

Pielęgnacja betonu jest bardzo istotnym elementem lecz niestety często zapominanym. Trzeba pamiętać o zachowaniu niezwykłej ostrożności żeby tym samym go nie uszkodzić.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com