fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zawilgocenia to bardzo niepożądany problem każdego inwestora. Szczególnie gdy zawilgoceniu poddane zostaną przegrody z termoizolacją z wełny mineralnej. Termoizolacja traci wówczas swoje właściwości. Aby tego uniknąć zastosuj tzw. paroizolację. Jest to warstwa folii z bardzo szczelnego tworzywa. Jej zadaniem jest zapobieganie zawilgoceniom, czyli dostawaniu się wilgoci z wnętrza domu do ściany lub stropu z termoizolacją. (uprawnienia budowlane kontakt)  

paroizolacja
Paroizolacja

Zniszczenia materiału termoizolacyjnego

Wilgoć to problem niszczący materiał termoizolacyjny, a w dłuższym czasie również konstrukcyjny. W przegrodach zewnętrznych pomiędzy częścią ogrzewaną, a nieogrzewaną w okresie zimowym układa się więc paraizolację. Możesz ją zastosować zarówno w konstrukcjach szkieletowych, dachach skośnych, jak również w ścianach domów i drewnianych stropach. W przypadku zaś stropów betonowych paroizolację układa się nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Strop betonowy bowiem ma bardzo niewielką przepuszczalność powietrza. W efekcie tego może dochodzić do wykraplania się pary wodnej wewnątrz konstrukcji i zawilgoceniu wełny mineralnej. (uprawnienia budowlane program) 

Wszechobecna wilgoć

Zadaniem paroizolacji jest zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do przegrody. Wilgoć powstaje podczas użytkowania domu: prania, gotowania czy kąpieli. Wydychają ją ludzie, zwierzęta, a nawet rośliny. Dodatkowym jej źródłem może być np. akwarium. W ciągu doby dwuosobowa rodzina może przekazać do powietrza nawet 7 litrów wody. Co więcej wilgoć wkrada się również z zewnątrz domu. Jest to naturalny proces. (uprawnienia budowlane segregator )  

Dawniejsze metody budowy domów niwelowały ten problem z powodu dużo mniejszej szczelności. Wymiana powietrza była bardzo wysoka. Mnóstwo szczelin, nieszczelności wokół okien, drzwi, na strychach czy poddaszach. Dzięki temu działała tzw. wentylacja grawitacyjna. Wilgoć w naturalny sposób była więc usuwana z pomieszczeń. Obecnie inwestorzy dbają o szczelność domów. Otuliny ociepleniowe i szczelne okna powodują, że tradycyjna wentylacja już nie wystarcza. (uprawnienia budowlane)

Szczelne użytkowe poddasza

Dawniej na poddaszach hulał wiatr, dzisiaj poddasza stały się użytkową częścią domu. Ocieplane i zagospodarowane stanowią teren użytkowy dla domowników. Ciepłe powietrze nie ma możliwości wydostania się przez szczelnie zabudowany dach. Podczas obiegu styka się z zimnym powietrzem od pokryciem dachu. Efektem tego jest wykraplanie się pary wodnej i powstawanie wilgoci.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Proces ten możemy porównać do wyrównywania ciśnień, gdy ciepłe styka się z zimnym, ulega skropleniu. Ciepłe powietrze zawsze będzie próbowało wydostać się na zewnątrz, do bardziej zimniejszego. Skutki mogą być nieciekawe. Zawilgocenie wełny mineralnej, a później brak właściwej termoizolacji. W dalszym etapie zawilgoceniu mogą ulec płyty kartonowo-gipsowe i obudowy stropu.

Z czasem pojawią się grzyby i pleśnie, a wełna zacznie gnić. Drewno ulegnie zniszczeniu, nawet beton po pewnym czasie zacznie się kruszyć.

Współczesne budownictwo energooszczędne

Tego czarnego scenariusza unikniesz dzięki zastosowaniu paroizolacji. Jej zadaniem jest niewpuszczanie pary wodnej do przegrody. Folię umieszcza się od strony ciepłego pomieszczenia. Powinna być szczelna i dokładnie utulać dach. Łączy się ją z murem, krokwiami oraz skrajnymi elementami ściany szkieletowej. Należy dopilnować szczelności wokół okna dachowego, komina oraz kanalizacji i gniazd elektrycznych.

Współczesne budownictwo energooszczędne stosuje paroizolację jako podstawę inwestycji. Jest ona niezbędnym standardem wraz z uzupełniającą ją wentylacją mechaniczną. Dzięki sprawnej wentylacji i dobrej izolacji termicznej możesz zapewnić sobie większy komfort użytkowania. Co więcej koszty ogrzewania ulegną znacznemu zmniejszeniu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com