Palenie śmieci a smog
Prawo unijne kategorycznie zakazuje używania jako paliwa odpadów komunalnych w domowych kotłowniach. Niestety, pomimo wielu przepisów i akcji społecznych, niechlubny zwyczaj palenia śmieciami nie został jeszcze choćby zmarginalizowany. Z tego powodu także i na terenie Polski wciąż walczymy ze zjawiskiem smogu. Widać więc potrzebę kontynuacji akcji informacyjnych dotyczących szkodliwości spalania w przydomowych piecach materiałów do tego nieprzeznaczonych. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)
Konsekwencje palenia śmieciami
Palenie śmieciami takimi jak na przykład lakierowane meble powoduje przedostawanie się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Wśród nich najgroźniejszymi substancjami są silnie toksyczne tlenki siarki oraz tlenek węgla (IV), który nazywa się gazem cieplarnianym. To właśnie i przez spalanie zakazanych materiałów spotykamy się ze zjawiskiem kwaśnych deszczy, które poważnie niszczą środowisko naturalne. Niestety wciąż wiele osób palących śmieciami nie zastanawia się nad konsekwencjami ich czynów. (programy do uprawnień budowlanych)
Palenie śmieci to nie jedyny problem
Ludzkość zmaga się na co dzień nie tylko z problemem palenia śmieciami, ale i z zanieczyszczeniem pochodzącym ze spalin samochodów. Pojawiają się coraz to nowsze pomysły i rozwiązania tak jak ten, który przedstawiła firma Tesla. Z pewnością większość z nas słyszała o bezemisyjnym samochodzie elektrycznym od tej marki. Auta elektryczne to bardzo dobra alternatywa wobec pojazdów spalających tradycyjną benzynę. Niestety, mają one jedną dużą wadę: koszt. Omawiane pojazdy są znacznie droższe, a ich zasięgu kilometrów na jednym ładowaniu nie ma nawet co porównywać do samochodów spalinowych. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Co robić, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń powietrza?
Czy to oznacza, że nic nie możemy w tej kwestii zrobić? Oczywiście, że nie. Aktualnie w samochodach benzynowych stosuje się mechaniczne pobudzanie odpływu spalin, natomiast w autach jeżdżących na olej napędowy instaluje się filtry DPF. Dzięki temu do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń. Wszelkie przewody dymne w tradycyjnych kominach powinny być uzupełniane o filtry, które będą łagodzić substancje przedostające się do atmosfery. Wszelkie palenie śmieci powinno się skończyć raz na zawsze. Warto rozmyślać nad naszymi działaniami, ponieważ to tylko my, gatunek ludzki, jesteśmy w stanie myśleć nad sposobem traktowania środowiska naturalnego. Tym bardziej ciąży więc na nas odpowiedzialność za naturę. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)