fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Opieranie się na podporach wiązarów prefabrykowanych

Opieranie się na podporach wiązarów prefabrykowanych

Podczas wykonywania projektu dachu, i w dalszej części jego montażu, który to składa się z dachowych prefabrykowanych wiązarów pojawiają się kwestie związane z połączeniem tych wiązarów z podporami. W konstrukcji bardzo ważnym aspektem jest wykonanie poprawnego połączenia wiązara z innymi podporowymi elementami. Od takiego połączenia zależy to, jak będą przekazywane obciążenia na konstrukcje w jej niższych częściach. Nieodpowiedni poziom nośności może sprawić, że dojdzie do awarii dachowej konstrukcji. (uprawnienia budowlane program) 

Opieranie się na podporach wiązarów prefabrykowanych
Opieranie się na podporach wiązarów prefabrykowanych

Rodzaje podpór

Dachowa więźba wykonana w tradycyjny sposób opiera się zazwyczaj na zakotwionych murłatach do wieńców wykonanych z żelbetu. Mając do czynienia z wiązarami dachowymi stosowanie murłaty nie jest już oczywistą sprawą. Duży poziom precyzyjności podczas prefabrykacji oraz duży poziom dokładności betoniarskich prac wiąże się z tym, że dużą część wiązarów montuje się w bezpośredni sposób do wieńca betonowego. Nie korzysta się w tym wypadku z drewnianych murłat. W przypadku zastosowania takiego rozwiązania płynie szereg zalet. Dokonując pominięcia murłat i szpilek oszczędzamy pieniądze, a czas związany z montażem więźby zostaje skrócony. (uprawnienia budowlane segregator )  

Połączenie dachowych wiązarów z podporami

Zarówno w tradycyjnych dachowych więźbach, jak i w wiązarach ważną kwestią jest dokonanie odpowiedniego połączenia dachowej konstrukcji do podpór. Pojawiają się jednak w tym miejscu zasadnicze różnice, na jakie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Dachowe prefabrykowane rodzaje wiązarów podczas łączenia z kolczastymi płytkami, zazwyczaj  łączy się do podpór za pomocą innego sposobu, niż w przypadku połączenia krokwi z murłatami. Różnica wynika tu z szerokości, jaką ma przekrój wykorzystanych elementów. Przy typowych krokwiach przekrój ten wynosi 7-8 cm szerokości. Dachowe prefabrykowane wiązary produkuje się zazwyczaj z tarcic, których szerokość kształtuje się na poziomie 45 mm. Taki poziom szerokości wyklucza niemal całkowicie zastosowanie przy połączeniach z murłatą ciesielskich wkrętów, które to wkręca się przez całkowity przekrój wiązara, w jego górnym pasie. Z tego względu rozwiązaniem jest tu zastosowanie ciesielskich gwoździ oraz pierścieniowych o typie CNA 4,0×40. (uprawnienia budowlane)

Zastosowanie murłaty

Kiedy wykonawca albo projektant zamierzają zastosować murłatę, w takim wypadku jej przekrój ulega znacznej redukcji. Dzieje się tak z kilku względów.  (uprawnienia budowlane kontakt) Zastępując ciesielskie wkręty, które są długie, pierścieniowymi gwoździami o typie CNA 4,0×40, nie trzeba w tym wypadku stosować masywnego rodzaju przekroju, jaki mają murłaty tradycyjne. Murłaty o dużych przekrojach wykorzystuje się, aby wysunąć je poza obrys szczytowej ściany oraz, aby zapewnić podparcie skrajnych krokwi, które tworzą okap. Zwykle osoby projektujące wiązarowy dach mają swoje sposoby na okap znajdujący się nad szczytową ścianą. Korzysta się tu z wysuwnic, które opierają się na szczytowej ścianie i tworzą one wysięg okapu, jaki jest wymagany. Należy zaznaczyć, że niskie przekroje murłat są z pewnością tańsze oraz dużo łatwiejsze w procesie montażu i kotwienia. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com