Opaska wokół domu ma zapewnić przede wszystkim izolacje ścian przed wilgocią. Ale bardzo ważne jest tez to by wyglądała estetycznie tak by ładnie komponowała się z budynkiem. Podpowiadamy z czego ją zrobić i kiedy dane rozwiązanie jest najlepsze. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Opaska z betonu
Opaskę wykonana z betonu lub kostek betonowych jest coraz rzadszym rozwiązaniem z uwagi na to, że do jej wykonania wymagane są grunty zapewniające dobry filtr dla wód opadowych. Jeżeli zatem wokoło budynku jest grunt piaskowy, żwirowy lub z pospółki, można śmiało zrobić opaskę betonową. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Przed położeniem opaski należy usunąć warstwę humusu która chłonie wodę i utrzymuje wilgoć co negatywnie wpływa na ściany budynku. Powstałą szczelinę należy wysypać grubą warstwa piasku który należy dobrze zagęścić. Tak przygotowana warstwa będzie dobrym podłożem pod beton i zabezpieczy go przed pękaniem. (uprawnienia budowlane program)
Opaska żwirowa
Jeżeli wokół domu jest grunt spoisty słabo przepuszczający wodę na przykład z gliny, należy znaleźć inne rozwiązanie dla wykonania zamiast betonu. W przeciwnym razie moglibyśmy zaszkodzić naszym fundamentom, bo beton dodatkowo utrudniłby odprowadzenie wody ze ścian.
W sytuacji gdy wokół domu znajduję się drenaż odwadniający również należy zrezygnować z opaski betonowej bez względu na rodzaj gruntu ponieważ beton przyczynił by się do zatrzymania napływu wody do rury drenarskiej. W obu powyższych przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie wykończenie opaski z grubego żwiru lub kamienia. (uprawnienia budowlane 2022)
Oczywiście należy pamiętać by zachować odpowiedni spadek od ścian budynku, by woda mogła swobodnie spływać. Plusem wykonania opaski z różnego rodzaju kruszywa jest łatwość wykonania. Grubość ziaren użytego kruszywa może się różnić jednak należy pamiętać, że ziaren jednakowej grubości nie da się zagęścić. Oczywiście decyzja o tym jakie zastana użyte będzie zależeć tylko od nas. Warto jednak pamiętać by kruszywo nie było zbyt drobne.
Na odpowiednio zagęszczony grunt umieszcza się geowłókninę na którą wysypuje się kruszywo. Dzięki niej unikniemy wymieszania kruszywa z gruntem oraz przerastania chwastów na powierzchnię. Poza tym nie jest wymagana dodatkowa podsypka z piasku.
Opaska z kostki
Kostkę układa się podobnie jak beton na podsypce z piasku lub ze żwiru. Po usunięciu humusu szczelinę w gruncie wypełnia się kruszywem a następnie zagęszcza. na tak przygotowanym podłożu układa się kostkę. Obecnie na rynku spotykamy kostki w kształcie sześcianu i prostopadłościanu. Są wykonywane z granitu i bazaltu. (uprawnienia budowlane testy program) Te pierwsze dostępne są w kolorze żółtym, czerwonym i szarym natomiast kostki bazaltowe wyłącznie w kolorze czarnym. Materiał z którego są wykonane jest naturalny i kostki mogą delikatnie różnić się odcieniem. Jest to normalne więc nie obawiajmy się ze trafiliśmy na partię z wadą techniczną.