fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Aby móc określić ciężar właściwego kruszywa, konieczne jest postępowanie w poniższy sposób. Najpierw należy przygotować ok. 200 g kruszywa (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane). Należy je rozetrzeć na proszek i następnie przesiać w całości przez sito tkane. Sito to ma wymiar boku oczek 0,075 mm. Później proszek ten należy wsypać do parowniczki i wysuszyć w suszarce w temperaturze 105 ±2°C do stałego ciężaru. Następnie należy to kruszywo wystudzić w eksykatorze.

Tak ostudzoną próbkę sproszkowanego kruszywa należy wsypać do suchego piknometru, który został wcześniej zważony. Należy wypełnić ok. 1/3 objętości piknometru i zważyć z dokładnością do 0,01 g. Kolejnym krokiem jest wlanie do piknometru benzenu, benzyny lub spirytusu skażonego (do 2/3 objętości). Następnie należy wymieszać całą zawartość. Proces mieszania polega na obracaniu piknometrem do momentu, aż wszystkie ziarna będą w całości zanurzone w cieczy, a pęcherzyki powietrza będą usunięte. W celu całkowitego usunięcia pęcherzyków zaleca się stosować odzyskanie powietrza z piknometru (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane).

W momencie, kiedy sproszkowane kruszywo osiądzie w cieczy oraz usunięte zostaną pęcherzyki powietrza, należy wypełnić piknometr w całości cieczą i zważyć.

Określenie ciężaru właściwego kruszywa
Określenie ciężaru właściwego kruszywa

Określenie ciężaru objętościowego kruszywa

Ciężar objętościowy kruszywa najczęściej wyznacza się dla:

– ściśle określonych frakcji,

– każdej z tych frakcji osobno.

Frakcja kruszywa, która podlega badaniu powinna być wysuszona do stałego ciężaru. Następnie pobiera się odpowiednią ilość kruszywa, aby możliwe było swobodne wsypanie go do cylindra miarowego. Cylinder ten ma pojemność 1000 lub 2000 ml, a kruszywo powinno wypełnić go do połowy. Kolejnym krokiem jest zważanie takiej próbki kruszywa. Później należy dolać do cylindra miarowego z próbką tyle wody, żeby jej zwierciadło znajdowało się co najmniej o 20 mm powyżej ziaren kruszywa. Wszystko, co znajduje się w cylindrze miarowym, należy wymieszać w ten sposób, żeby usunąć pęcherzyki powietrza. Po tym należy zostawić mieszankę w spokoju na 4-48 godziny (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

W sytuacji, kiedy podczas procesu nasycenia wodą ziaren kruszywa poziom zwierciadła się obniża, to co pewien czas konieczne jest dolewanie wody. Ilość, którą się dolewa, powinna być taka, żeby zwierciadło wody przez co najmniej 3 godziny znajdowało się o 20 mm powyżej ziaren kruszywa.

Kiedy minie już okresy nasycania, należy w ostrożny sposób wylać zawartość z cylindra. Konieczne jest wylanie tego przez sito do odsączania, którego oczka mają wymiar równy połowie najmniejszego wymiaru ziarno. Kruszywo pozostawia się na sicie przez okres pół godziny.

Ziarna kruszywa, które zatrzymały się na sicie, należy wsypać do suchego cylindra miarowego. Należy pamiętać o tym, żeby nie było żadnych strat. Z drugiego cylindra miarowego należy wlać odpowiednią ilość wody w cm3. Należy pamiętać o tym, żeby dolewać wody do takiego momentu, kiedy jej zwierciadło będzie znajdować się ok. 20 mm nad kruszywem. Całość należy wymieszać w taki sposób, żeby udało się usunąć pęcherzyki powietrza (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Kiedy uda się w końcu ustalić poziom wody, należy odczytać łączną objętość kruszywa i wody w cm3.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com