fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Odwadnianie płaskich dachów

Odwadnianie płaskich dachów

Nowo powstające obiekty, jak i obiekty już istniejące o charakterze wielkopowierzchniowym to głównie produkcyjne hale, hale magazynowe, handlowe czy sportowe. Większość z tych budynków posiada konstrukcje o lekkim poszyciu dachowej połaci. Dachowa lekka połać zbudowana jest z dachowego przekrycia oraz pokrycia, które układa się zazwyczaj na trapezowej blasze. Taka blacha jest rozpięta pomiędzy dźwigarami. To właśnie trapezowa blacha jest najsłabszym z elementów w dachowym przekryciu. Przy wielkopowierzchniowych halach dużym zagrożeniem jest obciążenie takiego dachu deszczem albo opadami ściegu. Zagraża to bezpieczeństwu ludzi, mieniu a także konstrukcji obiektu. (uprawnienia budowlane program) 

Odwadnianie płaskich dachów
Odwadnianie płaskich dachów

Projektowanie odwodnienia na dachu

Projektując nośność dachowej połaci zarówno projektant, jak i architekt opierają się przede wszystkim o zapisy w normie PN-EN 1991-1-3:2005, Eurokod 1 odnośnie wyznaczenia wartości związanej z obciążeniem dachu od śniegu. Ze zapisów w normie wynika, jaka jest dopuszczalna obciążeniowa wartość śniegiem dachowej połaci. Często projektanci na podstawie tych wytycznych przyjmują, że obciążenie od spiętrzania się opadowych wód będzie posiadać taką samą dopuszczalną wartość. Należy zaznaczyć, że obciążenie wiążące się z opadową wodą jest nadal źle określane. Przy wyznaczaniu dopuszczalnych obciążeń od śniegu należy wziąć pod uwagę  kształt dachu czy lokalizację danego obiektu. Warto pamiętać, że dopuszczalne obciążenie dachu jest ważne zarówno dla właścicieli budynku, jak i dla osób zajmujących się instalacjami deszczowymi. Właściciele znając ten parametr będą odpowiednio serwisować dach, natomiast osoby z branży instalacyjnej na podstawie parametru dokonają odpowiedniego dobrania instalacji, która będzie odprowadzać z dachu deszczową wodę. (uprawnienia budowlane)

Kanalizacja deszczowa

Dachowe wpusty, które stanowią tzw. wlot do deszczowej kanalizacji mają określoną przepustowość, w związku z określonym spiętrzeniem się wody. Każdy z wpustów musi posiadać wpisaną zależnościową kartę: słup wody – przepustowość.  (uprawnienia budowlane segregator )  Określa to norma PN-EN 1253-2:2015. Spiętrzenie wody dotyczy miejsca, w którym wlatuje ona do wpustu. Rzeczywista wartość spiętrzenia kilka metrów od wpustu w podciśnieniowym oraz w grawitacyjnym systemie jest aż dwukrotnie wyższa. W związku z tym powstaje tu efekt tzw. zlewowego leja. Patrząc na brzegowe warunki przy głównych wpustach, nie patrząc jednocześnie na rodzaj systemu, odległości pomiędzy wpustami nie mogą przekroczyć wartości 20 metrów. (uprawnienia budowlane 2022) 

Odprowadzanie wody z dachowych połaci

Wraz z zapisami w normie PN-EN 12056-3:2002 architekci oraz projektanci w przypadku obciążeń tzw. słupem wody dobierają odpowiednio instalację grawitacyjnego odwodnienia. W tym wypadku zazwyczaj przyjmuje się opady związane z nawalnym deszczem na poziomie 300l/(s • ha). Inną możliwością jest odpowiedni wybór podciśnieniowego systemu związanego z odwodnieniem. Jednak taki system nie jest ujęty w żadnych normach. Chcąc wprowadzić go do obrotu i zastosować w branży budowlanej należy otrzymać Krajową Ocenę Techniczną.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com