Odpowiednie zaplanowanie ogrodu zimowego
Ogród zimowy to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią przebywać na łonie natury niezależnie od pogody. Ogród zimowy stwarza warunki do odpoczynku nawet podczas deszczu czy śniegu. Najczęściej wykonany jest ze szklanych tafli posiadających odpowiednią odporność, polecane jest szkło hartowane. (testy uprawnienia architektoniczne)
Różne typy ogrodów zimowych
Ogrody zimowe nieogrzewane
Ogród zimowy nieogrzewany oddziela się od części mieszkalnej. Ale stanowi on integralną część tego budynku. Ciekawą sprawą jest to, iż ogród ten wspomaga ocieplenie całego budynku, a sam nie jest ogrzewany.
Ogrody zimowe ogrzewane
Ogrody zimowe mogą być wolnostojące lub też połączone z budynkiem. Stanowią powiększenie domu mieszkalnego. Posiadają odpowiednie ogrzewanie. Grzejniki instaluje się wewnątrz i zapewniają odpowiednią, pożądaną temperaturę. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Może tutaj być zapewnione ogrzewanie wodne lub elektryczne. Bardzo poleca się ogrzewanie podłogowe. Jest to najtańszy sposób doprowadzenia ciepła do tego typu budowli. Poleca się także ogrzewanie klimatyzacyjne, jednakże jest to droższa opcja.
W jakim przypadku potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Bez pozwolenia na budowę możemy budować ogrody zimowe, nie większe niż 25metrów kwadratowych. Wtedy musimy tylko zgłosić powstanie ogrodu zimowego do starosty. Jeżeli jednak przekroczymy taką powierzchnię musimy uzyskać pozwolenie. Łączna liczba oranżerii na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m kwadratowych powierzchni.
Charakterystyka budowli ogrodu zimowego
Ogród zimowy powinien posiadać betonowy fundament. Ściany najczęściej wykonuje się ze szkła posiadającego podwyższone parametry izolacyjności na przenikanie, przede wszystkim promieni słonecznych. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Dach projektuje się tak, by śnieg nie gromadził się na nim. Musi on szybko spaść na dół. Ważne jest także zamontowanie rynien, które odprowadzają wodę do gleby. (testy uprawnienia architektoniczne)