fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odmiana słupowych układów

Odmianę słupowego układu stanowi układ słupowo-płytowy (uprawnienia budowlane 2021). Zostały w nim usunięte belki, a stropowe płyty są bezpośrednio oparte na głowicach słupów. Wyżej wymienione układy są układami krzyżowymi, mającymi bardzo często kwadratową siatkę przy rozstawie słupów. Przy płytowo – słupowych konstrukcjach trzeba stosować ściany – przepony pionowe, które mają za zadanie przestrzennie usztywnić konstrukcję. Możemy wyróżnić jeszcze jeden typ szkieletowych konstrukcji. Są to układy ramowe i układy ramowo – belkowe. Każdy z nich musi być sztywny w swojej płaszczyźnie.

Odmiana słupowych układów

Jak uzyskać sztywność w szkieletowych budynkach?

Aby uzyskać sztywność w szkieletowych budynkach należy zastosować poprzeczne ramy usztywniające ściany, usztywniające trzony albo zastosować mieszane usztywnienia. Jeżeli szkielet budynku pracuje jako szereg piętrowych ram, które są rozstawione zazwyczaj co 6m, nie ma potrzeby stosować w ich płaszczyźnie specjalnych rodzajów usztywnień. To ramy przejmują poziome obciążenia (testy uprawnienia budowlane).

Układ ramowo – belkowy stosowany w Polsce

W Polsce układy ramowo – belkowe są bardzo dobrze znane i wykorzystywane w budownictwie (program egzamin uprawnienia 2021). Konstrukcyjny system, nazywający się „rama h”, wykorzystuje się w budynkach mieszkalnych, administracyjnych, gdzie liczba kondygnacji nie przekracza 11. Styki słupów są kosztowne i pracochłonne, dlatego też obecnie wykonuje się słupy na wysokość 4 kondygnacji, a nawet o wiele wyższe, wykorzystując do tego układ słupowo – płytowy. Przy projektowaniu wysokich budynków trzeba zwrócić uwagę, aby zapewnić odpowiednią przestrzenną sztywność budynku.

Podział wielokondygnacyjnego szkieletu

Podział wielokondygnacyjnego szkieletu na prefabrykaty składane można dokonać za pomocą podziału ramowego układu w miejscu 0 momentów zginających w ryglach albo w słupach. W ten sposób uzyskujemy typowe elementy w kształcie liter H, T, f, oraz wiele innych, które są łączone przy montażu węzłami stalowymi (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Przykładowo budynek trzytraktowy z ram o literze H skrajne wielopiętrowe sztywne ramy łączą się wspartymi ryglami w środkowym trakcie.

Zalety i wady układów

Wyżej wymienione układy mają szereg zalet. Przede wszystkim na ich wykonanie zużywa się niewielką liczbę złącz oraz typów prefabrykatów. Główne sztywne węzły ram wykonuje się w wytwórniach, w monolityczny sposób. Jednak układy nie są wolne od wad. Należy zastosować bardziej skomplikowaną formę i cięższy sprzęt. Mamy także do czynienia z mniejszym wyzyskiem produkcyjnych powierzchni w firmach prefabrykacyjnych oraz na placach, gdzie składujemy prefabrykaty. Stropowe prefabrykaty pomiędzy ramami przypominają te stosowane w słupowo – belkowych szkieletach (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Aby zachować przestrzenną sztywność szkieletu należy stosować ściany pionowych przepon, usytuowanych w prostopadłym kierunku do ram. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń poziomych budynku od wiatru.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com