fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obliczenie płaszczyzny planimetrem

Zawsze warto takie obliczenie przeprowadzić dwa razy. Rozbieżność wśród dwóch obliczeń nie może być większa niż obliczona płaszczyzna. Zanim przystąpimy do obliczeń warto sprawdzić rozmieszczenie planimetru, żeby kółko całkujące nie zmieniało położenia w trakcie obliczeń z arkusza, i żeby kąt umieszczony wśród ramion bieguna i wodzika stał w przedziale 30-M50. Automatyczne wskazanie płaszczyzny figury bywa w zasadzie łatwe i da się je użyć do pomiarów budynków o wybranej formie obrysu. Przez to również planimetr posiada ogromne użycie w praktyce. Sumienność tej metody obliczeń do inżynierii bywa w stu procentach stosowne, bo równa się zwykle 1:100 płaszczyzny obliczonego terenu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Obliczenie płaszczyzny planimetrem
Obliczenie płaszczyzny planimetrem

Tyczenie konstrukcji

Tyczenie konstrukcji zachodzi dwuetapowo. Początkowo tyczymy obrzeża konstrukcji dla prac gruntowych, a potem tyczymy osie każdego muru. Dla masywniejszych budynków da się stworzyć dwa plany wyznaczające. Oba też muszą posiadać identyczne osie centralne. Zakłada się z zasady w osiach zewnętrznych murów nośnych budowli. (uprawnienia budowlane 2021)

Tyczenie osi centralnych budynku przeprowadzamy teodolitem oraz taśmą stalową. Narożniki wzmacniamy palikami z drewna. Określone szczyty budowli niszczą się podczas pracy i przez to osie wnikające przez te szczyty trzeba umocnić palikami.

Po zrobieniu wykopów, żeby uprościć zrobienie murów i fundamentów, umieszcza się ławy drutowe symetryczne do murów konstrukcji. Ławy potrafią być przerywane lub niezmienne. Ustawia się je w punktach narożnych i na przedłużenie kierunku murów w odstępach przynajmniej pół metra od wyższej krawędzi wykopu. W odległościach 3 metrowych wkopuje się pale 15-20cm na głębokość około jednego metra. (uprawnienia budowlane program)

Sposób interpolacji

Aby wymierzyć płaszczyznę wyznaczonego terenu rozdzielamy go na nieskomplikowane figury geometryczne i obliczmy ich części potrzebne do wymierzenia płaszczyzny. Przykładowo w trójkącie skupimy naszą uwagę na długość powierzchni a oraz rosłość h, w trapezie powierzchnia a oraz b i rosłość h. Płaszczyzna terenu będzie równała się sumie płaszczyzny rozbieżnych figur. (akty prawne uprawnienia budowlane) Pomiar płaszczyzny wybranego terenu sposobem graficznym da się przeprowadzić również przy użyciu paletki, czyli układu kwadratów oznaczonych na prześwitującym materiale. Rozmiar kwadratów musi zostać dostosowana do skali projektu. Wymierzenie płaszczyzny równa się obliczeniu liczby Nj całkowitych kwadratów w środku figury i liczby N2 całkowitych kwadratów u obrzeży figur określonych w przybliżeniu z niecałkowitych kwadratów.

Sposób mechaniczny

Pomiary płaszczyzny sposobem mechanicznym przeprowadza się z użyciem narzędzia jakim jest planimetr. Głownie korzysta się z odmiany planimetru biegunowego. Złożony jest on z dwóch ramion – wodzącego oraz biegunowego. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Na jednej końcówce ramienia biegunowego widnieje ciężarek bieguna z igłą bieguna. Na kolejnym mamy do czynienia z przegubem jakim jest trzpień metalowy, jaki wchodzi we wgłębienie na karetce. Na krawędziach ramieni widnieje igła albo miejsce na szkiełku do opisywania po obrzeżach obliczanego terenu, rączka do opisywania i wsparcie, jakie chroni przed rozrywaniem się papieru w trakcie opisywania.

Na ramieniu wodzącym widnieje układ odczytowy, jaki zrobiony jest z kółka całkującego, noniusza oraz urządzenia jakie mierzy obroty. Obliczenia płaszczyzny planimetrem przeprowadzamy tak, iż umieszczamy biegun planimetru bez ruchu, a potem igłę ramienia obkręcamy po linii obrysu sprawdzanego terenu. W trakcie odzwierciedlania figury wybranej konstrukcji kółko całkujące rusza się po papierze, natomiast urządzenie mierzące zapisuje ilość obrotów. Pomiar notujemy jako cztery cyfry. Pierwszą bierzemy z tarczy licznika, dwie z bębenka a jedną z noniusza. Określenie niezmiennej warto przeprowadzić parę razy, żeby otrzymać jak największą ścisłość. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com