fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ocieplenie stropodachów istniejących obiektów budowlanych

Ocieplenie stropodachów istniejących obiektów budowlanych

Ocieplenie stropodachu to bardzo istotna część budynku, ono decyduje o stratach cieplnych, które mogą wynosić nawet od 15 do 30% wszystkich strat ciepła w budynku. Ich wielkość jest zależna od tego jaką zastosowano izolację dachu. Nie tylko chroni przed wydostaniem się ciepła z budynku podczas zimy (okresu grzewczego), ale również blokuje nagrzewanie się budynku i podnoszenie temperatury wewnątrz podczas lata. Do ociepleń stropodachów używa się płyt, mat lub granulatów. (testy uprawnienia budowlane)

Materiały do ocieplenia

 Ocieplenie stropodachów w tradycyjnym systemie najczęściej wykonywano z wełny mineralnej. Jej przewodność cieplna waha się od 0,045 do 0,030 W/(m*K).Wełnę układa się warstwowo: pierwszą między krokwiami z odstępem od desek aby wełna mogła mieć dopływ powietrza, a drugą pod krokwiami, aby nie powstały tak zwane mostki termiczne. Jest ona przytwierdzana stalowymi profilami do krokwi. (uprawnienia budowlane program egzamin) Drugim popularnym materiałem izolacyjnym jest styropian, który jest tańszy od wełny, ale trudniej się z nim pracuje, aby został położony precyzyjnie. Pod ułożonymi płytami styropianu montuje się stalowy ruszt, a pod krokwiami montuje się drugą warstwę styropianu, także w celu uniknięcia mostków cieplnych. Kolejnym materiałem jest pianka poliuretynowa, która jest nowsza technologicznie, co wiąże się z wyższą ceną. Jest łatwa, szybka i precyzyjna w montażu, ponieważ natryskuje się ją pistoletem, po czym pianka się rozpręża i wnika w szczeliny.

Ocieplenie stropodachów istniejących obiektów budowlanych

Ocieplenie dachu a przepisy prawa

 Kwestię ocieplenia dachów bardzo dokładnie regulują przepisy prawa budowlanego, gdyż jest ono inne w zależności od rodzaju budynku. Trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę, kiedy mamy zamiar docieplać już istniejący budynek, co ma często miejsce w przypadku na przykład starszych bloków. Przy wyborze materiału trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników takich jak na przykład wilgotność, ponieważ trzeba zapewnić materiałowi jej odprowadzenie. Wykonywanie modernizacji ocieplenia najczęściej polega na wymianie starego materiału i zastąpienie go nowym np. granulatem, którym można łatwo ocieplić dach. Wszystko jest zależne od tego jaki jest rodzaj dachu, jak został wcześniej ocieplony i czy ta izolacja jeszcze jest sprawna. (cennik uprawnienia budowlane)  Czasami nie jest konieczne pozbywanie się poprzedniej warstwy materiału, a jedynie dołożenie kolejnej. Przykładowo: stropodachy pełne, których warstwy izolacyjne i pokryciowe są w dobrym stanie, ociepla się poprzez ułożenie dodatkowych warstw materiałów izolacyjnych na istniejącym pokryciu oraz wykonuje się na nim nowe pokrycie. Natomiast w istniejącym pokryciu należy wykonać perforacje. Dzięki temu powstaje warstwa przepuszczająca parę wodną. Na niej układa się warstwę izolacji cieplnej, a następnie pokrycie odpowietrzane, składające się z papy perforowanej lub wentylacyjnej oraz papy zgrzewalnej.

Czas na ocieplenie domu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com