fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ocieplanie zewnętrznych przegród od środka

Ocieplanie zewnętrznych przegród od środka

Przed wykonaniem termicznej izolacji przegrody od jej wewnętrznej strony trzeba rozpoznać budowę docieplanej materiałowej przegrody. W razie potrzeby przeprowadza się ewentualne odkrywki. W dalszym etapie wykonuje się pomiar grubości każdej ze składowych warstw ściany. Ważną kwestia jest tu pomiar masowej wilgotności ściany i w oparciu o te dane przeprowadza się obliczenia międzywarstwowej kondensacji dla pełnej ściany i obliczenia związane ze współczynnikiem przenikania ciepła. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że w danych przypadkach spełnienie wytycznych odnośnie wartości, jaką ma osiągać współczynnik przenikania ciepła zgodnie z rozporządzeniem może sprawiać, że pojawi się duża ilość kondensatu, która nie zostanie w ciągu roku odparowana. (uprawnienia budowlane cennik) 

Ocieplanie zewnętrznych przegród od środka
Ocieplanie zewnętrznych przegród od środka

Silikat wapienny

Materiałowe rozwiązania dopuszczają możliwość pojawienia się międzywarstwowej kondensacji produkowane za pomocą wapiennego silikatu. Silikatowe kryształki tworzą szkielet mikroporowaty z otwartymi porami co pozwala uzyskać dobry poziom właściwości kapilaryzacyjnych dla materiału. Kiedy dojdzie do wytworzenia kondensatu na styku docieplenia i konstrukcji ściany termoizolacyjny materiał wchłonie wodę i odprowadzi ją na zewnętrzną płaszczyznę. Innym termoizolacyjnym materiałem, jaki dopuszcza pojawienie się kondensacji to mineralne izolacyjne płyty. Cechują się one niewielkim dyfuzyjnym oporem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem do docieplenia od wewnętrznej strony ściany jest cieplna izolacja z dodatkiem aerożeli. Może mieć ona np. postać tynku.  (uprawnienia budowlane program) 

Dodatek aerożeli do cieplnej izolacji

Taki materiał cechuje się bardzo dobrym poziomem cieplnych parametrów przy jednocześnie niskim poziomie współczynnika dyfuzyjnego oporu. Rozwijanie się nowoczesnych technologii sprawia, że na budowlanym europejskim rynku pojawiają się nowe materiałowe rozwiązania izolacji, jakie przeznacza się do wykonywania od wewnątrz dociepleń. Do takich materiałów zalicza się np. organiczne termoizolacyjne materiały, które produkuje się bazując na pałce wodnej. Może to być także cieplna izolacja wykonana z porowatej drzewnej pianki. Tego rodzaju materiał w aplikacyjnej fazie posiada współczynnik związany z przenikaniem ciepła w przedziale od 0,040 do 0,052 W/mK. Cechuje się on także niskim dyfuzyjnym oporem.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Różne warianty dociepleń

Od wewnątrz docieplenie, jakie ma ograniczać pojawienie się kondensacji wodnej pary można realizować w różnych wariantach. Inżynierska praktyka zwykle wyróżnia trzy odmienne rozwiązania. Pierwszym rozwiązaniem jest ocieplenie od wewnątrz z użyciem termoizolacyjnego materiału, który posiada wysoki dyfuzyjny opór. Do takiego rozwiązania dobrze sprawdzi się np. piankowe szkło czarne. Innym rozwiązaniem jest wykonanie przegrody z termiczną izolacją, jaka posiada niewielki dyfuzyjny opór. W tym rozwiązaniu stosuje się paraizolację oraz wykończeniową warstwę. Jeszcze innym wariantem jest stosowanie zespolonych płyt termoizolacyjnych z warstwą posiadającą duży dyfuzyjny opór. Jako przykład można podać tu zespoloną płytę, która składa się z okładziny obustronnej kartonowo – gipsowej oraz z polistyrenu EPS. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że na skuteczność ograniczenia ilości kondensatu, jaki się pojawia wpływa poziom wykonania budowlanych prac.  (uprawnienia budowlane segregator) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com