fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W związku z ciągle rosnącym cenami ogrzewania warto podejść bardzo poważnie do tematu izolacji przegród podczas procesu termomodernizacji budynku.

Najwięcej wątpliwości budzi zazwyczaj ilość ocieplenia, jaką należy zastosować. Ma na to wpływ wiele czynników tj. grubość materiału termoizolacyjnego oraz jego rodzaj.(uprawnienia budowlane kontakt)

Jaką ilość ocieplenia zastosować?
Ocieplanie ścian zewnętrznych

Jakim materiałem ocieplać ściany zewnętrzne?

Po pierwsze ważną kwestią jest współczynnik przenikania ciepła U przez przegrodę. Powinna być jak najniższa.  W zależności od tego czy ściany są zbudowane z tradycyjnych pustaków ceramicznych czy dawnych bloczków gazobetonowych. (uprawnienia budowlane 2022)

Po drugie ważna jest wartość współczynnika λ od którego zależy grubość termoizolacji. Im wyższy współczynnik tym możemy zastosować cieńszą warstwę. Przesada w drugą stronę, również nie jest wskazana w związku z niepotrzebnymi kosztami takiego działania. W tej kwestii warto zaufać specjalistom, którzy przeprowadzą audyt energetyczny ustalając właściwą grubość izolacji. Dzięki temu unikniemy błędów w obydwu przypadkach. Gdy zastosujemy zbyt cienką czy zbyt grubą izolację. (uprawnienia budowlane program)

Styropian

Najpopularniejszym materiałem do ocieplania ścian zewnętrznym jest styropian z powodu swojej niskiej ceny i dobrej izolacyjności. Co więcej jego obróbka przebiega raczej bezproblemowo. A szybkość układania wygrywa z wełną. Styropian jest bardziej odporny na zawilgocenia, jednak w przypadku ognia wypada gorzej. Charakteryzuje się niedużą masą co przekłada się na słabsze walory akustyczne i słabą paroprzepuszczalność.  Najczęściej stosuje się styropian fasadowo o grubości 10 do 20 cm i współczynniku przenikania ciepła λ 0,035-0,045 W/(m.K). Nie należy jednak przesadzać z grubością warstwy. Na rynku stosuje się również coraz bardziej popularny styropian grafitowy, który w składzie ma neopor, dzięki któremu współczynnik przewodzenia ciepła λ  wzrasta do poziomu 0,031-0,033 W/(m.K). (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wełna

Czasem jednak styropian się nie sprawdza. W takich wypadkach możemy zastosować wełnę mineralną. Charakteryzuje ją lepsza paroprzepuszczalność i odprowadzanie wilgoci zgromadzonej w przegrodzie poza teren budynku. Współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej wynosi 0,030-0,041 W/(m.K). Wełna doskonale klinuje się pomiędzy elementami z drewna ze względu na swoją sprężystość. Dodatkowym jej atutem jest zabezpieczenie tych elementów przed działaniem ognia. Najczęściej wykorzystuje się ją do konstrukcji szkieletowych. Pełna zalet, jednak jej wadą jest wyższa cena w stosunku do styropianu. Przy jej umiejscawianiu należy użyć więcej kołków ze względu na jej sporą wagę. (program egzaminu na uprawnienia) Proces kołkowania możemy pominąć jedynie  w przypadku wełnianych płyt lamelowych, gdyż są węższe i dużo wygodniejsze w montażu. Sprawdzają się również w przypadku nierównych powierzchni. Zdarzają się sytuację, iż potrzebujemy twardej i odpornej na wilgoć izolacji o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λ.  Wówczas możemy zastosować pianę poliuretanową PIR (λ = 0,022-0,030 W/(m.K) lub polistyren ekstrudowany λ = 0,030-0,035 W/(m.K).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com