Ocieplanie ścian budynku styropianem
Proces ocieplenia ścian styropianem warto rozpocząć od zagruntowania ścian. Ma to na celu zmniejszyć poziom chłonności podłoża, przez co technologiczna woda znajdująca się w klejowej zaprawie przeznaczonej do styropianu nie wsiąka w strukturę podłoża, jaka jest porowata. Uniwersalny grunt nanosi się na podłoże przy użyciu wałka do malowania albo malarskiego pędzla. Wykonując gruntowanie klejowa zaprawa uzyskuje niekiedy bardzo dobrą przyczepność styropianowych płyt do ściany. To w konsekwencji w późniejszym czasie przekłada się na stabilność oraz trwałość całego ociepleniowego systemu. ( uprawnienia budowlane )
Ocieplanie starych domów
Przeprowadzając generalny remont starych domów wykonanych z drewna trzeba przeanalizować kwestię związaną z tym, jak wykończyć na gładko ściany wykonane z bali, oraz jak ewentualnie sprawić, aby elewacja nie przypominała swoim wyglądem drewnianej. Trzeba pamiętać, że ocieplanie starych drewnianych budynków wymaga tego, aby dokładnie sprawdzić konstrukcje oraz wszystkie z warstw, jakie tworzą budowlaną przegrodę. Dokonanie oceny stanu obecnego oraz oczekiwań pozwoli wybrać odpowiednią metodę związaną z przeprowadzaniem prac. Należy pamiętać, że ocieplenie to nie tylko poprawa w przegrodach cieplnej ochrony, ale również jest to zmiana zewnętrznego wyglądu budynku.(uprawnienia budowlane segregator)
Ocieplanie grafitowym styropianem
Planując ocieplenie budynku przy zastosowaniu grafitowego styropianu warto zastanowić się, czy podłoże, do jakiego będzie on przyklejany należy zmatowić oraz jaki klej zastosować. Do przyklejania styropianowych płyt stworzonych np. z grafitu firma Termo Organika oferuje uniwersalny rodzaj kleju TO-KU. Za jego pomocą można przykleić zarówno styropianowe płyty, jak i z powodzeniem można stosować go do tworzenia zbrojonej siatką warstwy ze szklanego włókna. Dodatkowo klej ten zbrojony jest polipropylenowymi włóknami. Prace związane ze szlifowaniem płyt styropianowych przed przyklejeniem ich do podłoża nie są obowiązkowe. Powinno się je jednak przeprowadzić niezależnie od tego, jaki rodzaj styropianu posiadamy. Czynność ta nie musi polegać na zmatowieniu dokładnie całkowitej powierzchni płyty, lecz ma to być kilka przeciągnięć energicznych specjalną tarką przeznaczoną do szlifowania styropianu. Takie prace zajmują dosłownie kilka sekund a bardzo korzystnie wpływają na powiększenie się stopnia przyczepności kleju do styropianu. (uprawnienia budowlane testy)
Klejenie styropianu na ramkę
Styropian klejony na tzw. ramkę to poprawne rozwiązanie pod technicznym kątem, jak również jest to rozwiązanie zalecane. Nieprawdą jest krążąca opinia, że takie klejenie powoduje powstawanie zawilgocenia. Udział zewnętrznych ścian w procesie odprowadzania na zewnętrz wilgoci, jaka powstała w środku domu w związku z jego użytkowaniem jest na minimalnym poziomie. Oznacza to, że nie ma to wpływu na wymianę powietrza w środku pomieszczeń oraz na utrzymanie warunków optymalnych związanych z wilgotnością. Posiadanie sprawnej wentylacji, albo okresowe wietrzenie pomieszczeń pozwala zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, jaka jest potrzebna do utrzymania warunków na najbardziej optymalnym do życia poziomie. (uprawnienia budowlane cena)