fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ocieplanie płaskich dachów

Płaski dach, nazywany również niewentylowanym stropodachem jest to inaczej strop posiadający ocieplenie oaz wodoochronną izolację, która stanowi pokrycie. Projekt takiego rodzaju stropodachu wymaga odpowiednich zabezpieczeń związanych z narażeniem na wody opadowe. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie hydrolizacji. Można wykonać ją np. z termozgrzewalnej papy, która będzie dobra pod względem jakości. Styropian wykorzystywany do płaskich dachów to EPS 100  albo EPS 200. (uprawnienia budowlane 2022) Taki styropian pokrywa się papą po jednej stronie. Można zakupić go jako matę, czyli tzw. styropapa albo jako płyty. Papę kładzie się tak, aby wystawała poza boki styropianu. W ten sposób można połączyć ją w późniejszym etapie z papą znajdującą się na macie albo płycie. Takich łączeń dokonuje się na tzw. zakład.

Ocieplanie płaskich dachów
Ocieplanie płaskich dachów

Warstwy przy odwróconym dachu

Warstwy przy odwróconym dachu dzielą się na cztery poszczególne elementy. Pierwszy element to zastosowanie odpowiedniej hydroizolacji. (uprawnienia budowlane kontakt) Do tego celu korzysta się tu z dwóch warstw podkładowego rodzaju papy. Musi był ona termozgrzewalna. Kolejnym elementem jest wykonanie ocieplenia. Zastosowanie znajdują tu przede wszystkim płyty wykonane z ekstrudowanego polistyrenu albo płyty PIR. Są one najlepsze pod względem mechanicznej wytrzymałości niż zwykły styropian. Izolacja musi być w stanie utrzymać nawierzchnię, a ta z kolei jest ciężka. Trzecim elementem jest wykonanie warstwy o charakterze filtracyjnym(uprawnienia budowlane program). Zastosowanie znajduje tu geowłóknina. Jej zadaniem jest blokowanie zanieczyszczeń, które pojawiają się w związku ze spływającą wodą. Ostatnim elementem jest ułożenie nawierzchni. Można zastosować tu wiele rozwiązań pod względem materiałowym. Najczęściej jednak stosuje się tu betonowe płytki będą płukany rzeczny żwir.

Wykorzystanie odwróconego stropodachu

Najczęściej w projektach budynków zastosowanie znajduje odwrócony stropodach. Wykonuje się go najczęściej jako zielony dach, czyli jego nawierzchnia powstaje z roślinności niskopiennych oraz z warstwy gleby. Układ warstwowy w tym dachu różni się od układu stosowanego przy płaskich dachach. Odwrócony stropodach może dawać dodatkowe możliwości. Na jego nawierzchni można stworzyć ogród albo taras rekreacyjny. Rośliny posadzone na nim muszą posiadać ziemię, która zawiera humus z dodatkiem keramzytu albo rzecznego żwiru.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Konstrukcja warstw na stropodachach

Konstrukcja warstw na stropodachach to warstwa paraizolacji, która znajduje się na podłożu. Na niej układa się ocieplenie np. z polistyrenowych płyt, i w dalszym etapie pokrywa się całość hydroizolacją. Jeżeli w płaskim dachu stosujemy termomodernizację, prostym rozwiązaniem jest tu położenie warstwy dodatkowej izolacyjnego wybranego materiału. Zastosowanie tego rodzaju technologii sprawi, że będzie można dodać dodatkową ociepleniową warstwę oraz na powierzchni dachu dokonać renowacji. Wysokość dobiera się tu w stosunku do grubości konkretnie zastosowanej termoizolacji. Można zastosować tu także inne rozwiązanie, takie jak zamiana materiału izolacyjnego na inny (segregator egzamin ustny uprawnienia). Musi on być jednak tej samej grubości a jego współczynnik λ powinien mieć mniejsze parametry. Można w związku z tym zastosować tu płyty PIR.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com