fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ochrona przed hałasem

Ochrona przed hałasem – po co?

Ochrona przeciwdźwiękowa stosowana jest w celu zapewnienia w obiektach budowlanych prawidłowych warunków akustycznych. Ponadto ochronę tę stosuje się, aby hałas który może występować w danym obiekcie nie stanowił zagrożenia dla przebywających tam osób. Ludzie przybywający w danym mieszkaniu lub pomieszczeniu muszą mieć możliwość normalnej pracy, funkcjonowania, snu itd.  (akty prawne do nauki na uprawnienia budowlane)

Funkcje ochrony przed hałasem określone są w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest też tożsame z wymogami z dyrektywy UE nr 89/106/EEC. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Przepisy prawa wprowadzają wymagania ochrony akustycznej budynków.  Ponadto wprowadzają też obowiązek ochrony otoczenia przed hałasem z budynków.

ochrona przed hałasem
ochrona przed hałasem

Czym jest ochrona akustyczna?

Ochronę akustyczną stosuje się jako przeciwdziałanie falom akustycznym. Fale takie dzieli się na powietrzne i uderzeniowe. Fale powietrzne są najczęściej stosowane. Do nich zaliczyć można głos, muzykę, odgłos samochodów przejeżdżających itd. Fale uderzeniowe natomiast są to drgania przenoszone przez ciała stałe.

Jak zapewnić ochronę akustyczną domu?

Ochronę przed hałasem zapewnia się stosując materiały o dużej gęstości. Są to materiały miękkie. Dobre efekty daje łączenie materiałów o zróżnicowanej gęstości. Łączy się płyty OSB z płytami gipsowo-włóknowymi. Płyty OSB mają gęstość w granicach około 650 kg/m3, zaś te drugie około 1200 kg/m3.  Dobre właściwości do izolacji akustycznej ma również wełna mineralna. Doskonałe wyciszenie uzyskuje się łącząc trzy powyższe materiały. (testy przygotowujące do egzaminu na uprawnienia)

Podczas projektowania i budowy domu, warto zadbać o to aby ocieplenie, również pełniło izolację akustyczną, zwłaszcza kiedy lokacja budynku jest w miejscu narażonym na duża ilość hałasu. Należy zadbać również o szczelność stolarki okiennej i drzwiowej. Przez okna i drzwi do wnętrza dostaje się bowiem najwięcej dźwięków.

Całkowite wyeliminowanie dźwięków spowodowanych uderzeniami jest znacznie trudniejsze niż innych dźwięków.  Możliwe jest jednak złagodzenie tych dźwięków. W przypadku dźwięków spowodowanych np. chodzeniem sąsiadów na wyższym piętrze, lub też przesuwaniem mebli wystarczy położenie dywanu lub wykładziny dywanowej.W USA często stosuje się również wykładziny o podkładzie akustycznym, który wykonuje się z gumy. W Polsce rozwiązanie to jest jednak rzadko spotykane.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com