Obliczenia termiczne i statyczne
Obliczenia statyczne i termiczne wykonuje się na podstawie znanych już wzorów i według wcześniej stosowanych metod. W momencie zestawiania obciążeń, koniecznie trzeba sprawdzić ciężar stosowanych kadzi żużlowych. Może być tak, że ich obciążenie będzie większe od obciążenia zwykłego taboru kolejowego. Ma ono działanie w poziomie terenu i może być przyjęte jako równomiernie rozłożone.
Obciążeniem dynamicznym, które pochodzi od uderzenia czerpaka suwnicy, jest siła analogiczna do siły uderzenia bryły, która spada na konstrukcję bunkra żelbetowego (uprawnienia architektoniczne).
Mieszalnik surówki
Mieszalnik surówki to takie urządzenie, które jest potrzebne w każdej stalowni, która przerabia płynną surówkę. Otrzymuje się ją z wielkich pieców. Mieszalników używa się po to, żeby zharmonizować pracę pieców wraz z pracą stalowni. Dzięki niemu możliwe jest ciągłe dostarczanie surówki do stalowni. Takie działanie zapewnia ciągłość pracy stalowni, zwłaszcza w momencie, kiedy nastąpi niespodziewana przerwa w dostawie surówki z wydziału wielkopiecowego.
Surówkę dostarcza się w kadziach. Zawartość kadzi wlewa się do mieszalnika, gdzie utrzymywany jest stan ciekły. W momencie, gdy nadchodzi taka potrzeba, to z kilku spustów wielkiego pieca pobiera się taką ilość surówki, żeby po zmieszaniu w mieszalniku miała przybliżony stały skład chemiczny. W mieszalniku zachodzi również proces częściowego odsiarczania surówki (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania).
Mieszalnik jest zbudowany z grubych blach ze stali kotłowej. Jest to zbiornik w kształcie cylindrycznym. Wnętrze wykłada się ogniotrwałą cegłą. Można rozebrać boczne ściany, które łączy się śrubami ze ścianą cylindryczną zbiornika. Dwa staliwne pierścienie mocuje się do kadłuba mieszalnika. Na fundamencie, który wykonany jest z żelbetu, montuje się dwie „kołyski”. W momencie, gdy mieszalnik będzie przechylony, przy udziale mechanizmu zębatkowego lub śrubowego, toczy się on po walcach i obraca wokół poziomej osi. Stosunek długości do średnicy jest nieco większy od jedności. Dzięki temu surówkę można lepiej mieszać. Mieszalniki mogą być napędzane hydraulicznie bądź elektrycznie, aczkolwiek w Polsce używa się napędu elektrycznego. Wylewanie surówki do kadzi, która podstawiona jest niżej jest możliwe dlatego, że obraca się on z położenia normalnego w kierunku leja. Co należy zrobić, żeby zmniejszyć straty ciepła przez ściany mieszalnika? Należy ułożyć pomiędzy płaszczem a wymurówką warstwę wykładziny z materiału izolacyjnego (uprawnienia architektoniczne – egzamin).
Napełnienie mieszalnika
Napełnienie mieszalnika surówką odbywa się przez otwór umieszczony w górnej części bębna z kadzi podnoszonej suwnicą nad mieszalnik. Mieszalnik o pojemności 1300 T, utrzymujący surówkę w temperaturze średnio 1250°C). Zaopatrzony on jest w mechanizm napędzający może samoczynnie powrócić w położenie zasadnicze w przypadku przerwy w dostawie prądu w czasie wylewania surówki z mieszalnika.
Mieszalnik napełnia się surówką dzięki otworowi, który znajduje w górnej części bębna kadzi. Podnosi się ją nad mieszalnik przy pomocy suwnicy, Ma on pojemność ok. 1300 ton, a temperatura, w której znajduje się surówka to ok. 1250°C. Mieszalnik posiada mechanizm, dzięki któremu może samodzielnie wrócić we wcześniejsze położenie w momencie, gdy zabraknie prądu w trakcie wylewanie surówki. Mieszalniki o pojemnościach 600 i 1300 ton można znaleźć w stalowniach konwertorowych i martenowskich. Jednak to nie jedyna pojemność, jaką można spotkać. Zdarzają się też takie mieszalniki, które potrafią pomieścić ok. 2000 ton.
Obliczenia statyczne
Na obciążenie zasadnicze działające na fundament pod mieszalnik składają się następujące ciężary:
a) własny fundamentu,
b) mieszalnika napełnionego surówką
c) urządzeń pomocniczych spoczywających na fundamencie.
Żeby móc wykonać obliczenia statyczne fundamentów blokowych, trzeba potraktować fundament w kierunku dłuższej osi mieszalnika jako belkę obciążoną odporem gruntu. Podpory pełnią funkcję cokołów betonowych. Zbroi się je konstrukcyjnie, a na nich umieszcza się łożyska mieszalnika.
W stosunku do bardzo dużych obciążeń statycznych od ciężaru całego mieszalnika pomija się wpływy dynamiczne, które pochodzą od pracujących silników elektrycznych o mocy kilkudziesięciu kW. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie następuje obluzowanie połączeń i dochodzi do uszkodzeń mechanizmów napędowych. Wówczas należy zwrócić uwagę na silne kotwienie mechanizmów obrotu (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane).