fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obliczenia dotyczące elementów wytworzonych na placu budowy

Obliczając żelbetowe elementy oraz ze sprężonego rodzaju betonu wykonane w deskowaniu na placu budowy w prefabrykowanych elementach uwzględnia się dodatkowo obliczenia na obciążenia i siłę, jakie oddziałują na element w czasie jego rozformowania oraz studzenia. Obliczenia dotyczą także montażu. Każdy z prefabrykowanych elementów przechodzi przez 4 stadia pracy, gdzie jedno stadium następuje po kolejnym. Podczas tych stadiów oddziałują różne obciążenia i siły i gdzie wykonuje się obliczenia. Pierwsze stadium następuje w czasie rozformowania, drugie podczas transportu w wytwórni i na budowie. III stadium występuje podczas montowania a IV po wbudowaniu elementu (uprawnienia budowlane 2021).

Obliczenia elementów wytworzonych na placu budowy

Obciążenia elementów

Obciążenia elementów w związku z siłami przyczepności zależą od kształtu oraz od wielkości danego elementu, od rodzaju zastosowanej formy czy produkcyjnej technologii. Wpływ ma także to, jak gładka jest powierzchnia formy i czym była nasmarowana, aby zmniejszyć do formy przyczepność betonu. Zazwyczaj nie jest konieczne sprawdzanie w drobnowymiarowych elementach oraz w prętowych wytrzymałości betonu na siły, jakie występują podczas stadium związanego z rozformowywaniem. W czasie rozformowania beton nie osiąga pełnej wytrzymałości (program na uprawnienia budowlane). Niektóre z technologii przeprowadzają proces rozformowania bezpośrednio po uformowaniu betonu oraz po jego zagęszczeniu, lecz występują tu czasami uszkodzenia, ponieważ beton nie jest jeszcze związany. Dzieje się tak, kiedy nie wyeliminuje się przyczepności do formy betonu.

Co wpływa na minimalny poziom wytrzymałości betonu?

Na minimalną wytrzymałość betonu wpływa odporność betonu na mróz (program egzamin uprawnienia 2021). Norma PN-59/B-03280 i inne wytyczne wskazują minimalną markę zwykłego betonu 140 oraz lekki typ betonu. W związku z tym normy przy niewielkich elementach, które są obciążone bardzo słabo, stosuje się w tym wypadku markę betonu 140, 170 oraz 200. Przy dużych elementach, które mają silne obciążenia zastosowanie znajduje beton o marce 250 albo 200. W wyjątkowych sytuacjach korzysta się z marki 300 bądź 400. Na rozformowywany element oddziałuje siła przyczepności do formy betonu. Odbywa się to w I stadium pracy. Siłą dynamiczna oddziałuje w związku z przenoszeniem prefabrykatów. Takie siły nie występują w elementach, które produkuje się bezformowymi metodami.

Poziom wytrzymałości betonu w I i II stadium

W stadium I i II element nie ma jeszcze miarodajnej pełnej wytrzymałości (programy do uprawnień budowlanych). Z tego względu podczas prefabrykacji wyróżnia się kilka stanów dotyczących wytrzymałości betonu. Pierwszy to wytrzymałość rozformowania. Jest to wytrzymałość, którą wymaga się po zakończeniu procesu związanego z rozformowaniem elementu. Drugi stan to wytrzymałość transportowa, która odznacza się dostateczną wytrzymałością, aby umożliwić transport elementów. Kolejną wytrzymałością jest wytrzymałość montażowa. To inaczej wytrzymałość, która jest odpowiednia do przenoszenia sił podczas montowania elementów. Ostatnim stanem jest wytrzymałość normatywna. Zakłada się ją w statycznych obliczeniach, w celu przejęcia obciążeń, które zostały przewidziane w projekcie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com