fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oblicowanie cegłami cementowymi

Tworzywa z cementu posiadają 8C = ok. 10 • 10 fi, czyli rozbieżność wydłużeń cieplnych wychodzi około dwa razy większa. Najlepszą opcją będą licówki, jakie posiadają zakotwione druty stalowe. Podczas licowania niewielkimi kafelkami zakotwienie można uzyskać poprzez umocowanie kotewek do rzędu zaprawy cementowej, na jakiej umieszcza się kafelki. (uprawnienia budowlane kontakt) Jak pomiary kafelek są duże, przykładowo 30X30cm i ponad, wtedy zakotwione w nich pręty warto umiejscowić na druty poziome ułożone do ściany kotewkami. W tej sytuacji korzysta się z płynnej zaprawy, którą od góry wypełnia się szczeliny wśród ściany a licem.

Oblicowanie cegłami
Oblicowanie cegłami

Oblicówki z cegieł wapienno-krzemowych tworzymy identycznie jak te cementowe. Kafelki-licówki z tych cegieł muszą posiadać wymiary odpowiednie do kształtu i wyglądu cegieł albo reszty części oraz do grubości spoin ściany. Warto pamiętać, że grubość spoin pomiędzy kafelkami to 4-5mm. Czyli przy grubości muru ceglanego 12mm kafelki potrafią osiągać 226,303 czy 380 mm. Długość kafelek to w zależności 255,385,515,645mm. Grubość kafelek to zazwyczaj od 25 do 35mm. (uprawnienia budowlane 2021)

Pętle

Wszystkie kafelki są wyposażone od tylnej strony w trzy pętle z prętów o wymiarach 4-6mm, aby wpuścić druty przyczepiane do muru. Takie pętle muszą widnieć w wyznaczonych punktach kafelek, żeby idealnie wpasowały się do kotwi, które zaś znajdują się w spoinach wspornych. Kotwie z drutu o wymiarach 6mm umieszcza się w murze, wkładając je na głębokość chociażby 15cm. Kotwie oraz pętle muszą zostać odpowiednio przygotowane mlekiem cementowym, żeby później nie zardzewiały. (uprawnienia budowlane program)

Szczelina wśród kafelek i murem, jaka powinna równać się 1cm, zostaje zapełniona zaprawą cementową. W punktach, w jakich widnieją pętle, szczelina ta robi się większa wraz z ruchem cegieł do środka. Dla porównania w ZSRR kafelki rozkłada się w tym samym czasie, kiedy tworzy się mur.

Cegła cementowa

Dosyć dużą liczbę konstrukcji stworzono w Polsce na przełomie pomiędzy wojnami z elewacjami wykonanymi z cegły cementowej. Natomiast ściany grubości dwóch cegieł, jakie posiadają licówkę zrobioną z cegieł cementowych o zwykłym wiązaniu, najczęściej pospolitym lub krzyżykowym, z końcówką muru zrobionego z cegieł z gliny palonej, wyszły o wiele słabiej patrząc na warunki cieplne niż mur ceramiczny. Pomieszczenie jakie mają takie mury są wychłodzone i wilgotne. Nie są one sprzyjające w Polsce. (akty prawne uprawnienia budowlane)

W oblicówkach nie widnieją cegły cementowe główkowe, jakie idealnie transportują wilgoć i ciepło, a grubość muru zwiększyła się do 58cm albo 62cm. W przypadku a płaszczyzna, która wygląda jak wiązanie pospolite licowane to dziewiątka i beleczki. W przypadku b, widnieje oblicówka z pionowo rozstawionych beleczek odseparowanych rzędami wozówek. W przypadku c widnieje deseń w kształcie szachownicy, stworzony z wozówek oraz beleczek. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Finalnie w przypadku d w płaszczyźnie ukazują się jedynie wozówki stworzone ze zwyczajnych cegieł o wymiarach 2,5 X 6 X  27 cm. Taką metodą da się stworzyć przeróżne ciekawe odmiany, jakie pomogą w zmianie wyglądu czasem nudnej elewacji.

Upiększenie cegieł

Kiedy mamy ochotę zmienić i upiększyć ciemny, poszarzały kolor cegieł cementowych, da się stworzyć licówki, jakie na jednej ze stron posiadałaby rząd z zaprawy cementowej rozpromienionej białym marmurem. Oblicowanie cementowymi cegłami bywa dosyć oszczędne, szczególnie w zestawieniu z licówkami ceramicznymi, warto natomiast przyjrzeć się, że w większości elewacji po jakimś okresie pojawiały się deformację płaszczyznowe, mianowicie materiał odpadał i skruszał się. Dzieję się tak, bo wyrób jest nie poprawnie wykonany – ma zbyt mały dodatek cementu. (program egzaminu na uprawnienia)

Podczas korzystania z licówek cementowych płaszczyznowych bardzo istotny jest aspekt adhezji do muru, ponieważ mur ceglany posiada współczynnik powiększalności linowej cieplnej s = 5-6 • 10-6.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com